Макало со тиквички

3 ноември, 20160
11

Состојки:

1 поголема тиквичка
180 мл кисела павлака
1/2 китка магдонос
4 листови целер
5-6 листови босилек
1 лажица балсамико оцет
3 лажици маслиново масло
2 чешниња лук
сок од 1/2 лимон
сол и бибер по вкус

Приготвување:

Исечете ја тиквичката на помали кришки и испрежете ги на грил тава. Оставете ги да се оладат.

Ставете ги во подлабок сад, па додадете ги сите останати состојки освен павлаката. Се изматете со миксер додека не добиете глатка смеса. На крајот додадете ја павлаката и полека измешајте. Оставете на половина час во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi