Медењаци

29 јануари, 20160
6

Состојки:

  • 1kg остро брашно
  • 250g путер
  • 550g мелени ореви
  • 550g ливадски мед
  • 250g шеќер
  • 2 јајца
  • 20g цимет (2,3 лажички)
  • 20g карамфилче (2,3 лажички)

Начин на подготовка: 

Сите горенаведени состојки ставете ги во пластичен сад и мешајте ги се додека не добиете хомогенa смеса.

Ако семсата ви пука, не грижете се, тоа е таков вид на тесто и така треба да биде.

Кога се е добро замесено и кога ќе добиете еднолична смеса, расукајте го тестото со дебелина од половина центиметар, а потоа исечете колачиња во облик на круг (или во некоја друга форма по желба).

Загрејте ја рерната на 180ºC и печете отприлика 10 минути.

Кога се е готово, оставете ги колачињата добро да се оладат и послужете ги со кафе или чај. Тие се одличен подарок на драгите личности, или како десерт за добредојде.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber