Рецепт кој прави чуда: Пред спиење ставете го ова под јазикот и наутро ќе бидете како нови

13 септември, 20160
13

Станува збор за мешавина од мед и розова хималајска сол која пред спиење се става под јазикот. Оваа сол е навистина посебна, таа му помага на нашето тело да стане алкално и така поуспешно се бори против разни болести.

Исто така, помага во регулацијата на серотонин, што е многу важно во борбата против депресија. Серотонинот е невротрансмитерска хемикалија која ги регулира мускулните контракции, ја регулира телесната температура, апетитот и болката, а управува и со нашето однесување, крвниот притисок и дишењето.

Кога балансот на серотонинот во телото е нарушен, доаѓа до депресија и останати нарушувања во однесувањето, на пример нарушување во спиењето.

Овој хормон го нарекуваат и хормон на спиењето. Тој управува со нашиот биолошки часовник, а засилено се лачи навечер и во текот на ноќта. Со доаѓањето на утрото, производството на мелатонин се намалува и ние се будиме.

Освен тоа, мелотонинот го штити нашето тело од слободни радикали и кардиоваскуларни болести, го забавува стареењето бидејќи ги подмладува клетките и ја намалува шансата од развој на болести врзани со староста. Инаку, како што старееме, нашето тело се` помалку го излачува и тоа е причината зошто децата спијат повеќе, а возрасните луѓе помалку.

Рецепт за смесата од мед и хималајска сол

Измешајте пет лажички мед со една лажичка сол и ставете го тоа во тегла. Секоја вечер пред спиење ставете малку од смесата под јазикот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma