Вака брзо и лесно исчистете ги: Керамичките плочки и фугата ќе изгледаат како нови

4 февруари, 20160
27

За вашиот дом да биде беспрекорно чист, веројатно понекогаш користите скапи средства кои може да бидат многу опасни. Одлично, економско и безбедно средство за чистење на фугата помеѓу плочките можете лесно да подготвите сами дома.

Откако ќе ги исчистите со ова средство, фугата, а и плочките ќе изгледаат како нови!

Состојки:

– 7 чаши вода (1,5л)
– 1/2 чаша сода бикарбона
– 1/3 чаша сок од лимон
– 1/4 чаша алкохолен оцет

Постапка:

Во 1,5 литри вода растворете ја содата. Додајте сок од лимон и на крајот полека истурете го оцетот.

Причекајте додека помине хемиската реакција и вашата смеса е готова за употреба.

Потоа на четка или сунгер нанесете од смесата и исчистете ги фугите и плочките.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş