Како да ги избелите пигментните од дамки на лицето во домашни услови

29 мај, 2018
7

Понекогаш на челото и образите може да ни се појават дамки со жолта или кафена боја. Причина за вакви појави на пигментни дамки на лицето може да биде и болест на црниот дроб, односно нервно пореметување. Понекогаш дамките може да се појават и по употреба на некои иритирачки кремови или масти.

Значајна улога во појавата на пигмнтните дамки игра и сончевата светлина. За да спречите појава на дамки по лицето во летниот период штитете го лицето од сонце. Постоечките пигментни дамки можете да ги избелите со природни средства во домашни услови.

За избелување на пигментните дамки на лицето во домашни услови ви ја препорачуваме маскава со следниот состав:

1 изматена белка од јајце измешајте ја со мала количина од иситнета борна киселина и 1 лажица кајмак.

Смесата нанесете ја на лицето одоздола па нагоре.

Оставете да делува 1 час, а потоа измијте ја со млака вода.

Одлични резултати за избелување на дамките даваат и облоги со 5% раствор од вински оцет и кисело млеко

Се подготвуваат на следниов начин: парче памук се натопува во оцетот, се става на дамките и се остава да одстои 10 минути. Потоа на местото ставаме облога од кисело млеко и пченично брашно ( 1 лажица брашно измешана со ¼ чаша кисело млеко ). Ве текот на првата недела облогите ги ставаме секојдневно, а потоа секој втор ден, а кога дамките ќе почнат да избелуваат еднаш неделно.

Одлично дечува и маска од пченично брашно, мед и оцет.

Рецепт за оваа маска: 2 лажици брашно мешате со 1 лажица мед и 1 лажица оцет. Смесата ја ставате  на лицето во тенок слој и оставете да делува 15 – 20 минути. Потоа се миете се со топла вода.

Ако пак пигментните дамки на лицето се многу изразени – можете да направите раствор од 3%- тен раствор водород-пероксид и амонијак ( 1:1 ) и ставете облоги на лицето со памучни тампони.

Никако не заборавајте, еден од многу битните факори во спречувањето на појавата на пигментните дамки, е вашата исхрана да биде богата со витамин Ц.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris