Зошто мора да седиме исправено секогаш кога авионот полетува и слетува?

23 мај, 2018
7

Како и повеќето други работи кои треба да се направат за време на летањето со авион така е седењето исправено за време на полетувањето и слетувањето за кое стои добра причина, која секако е поврзана со безбедноста на патниците.

Во случај на опасност, скршените седишта може да ја успорат евакуацијата на патниците, бидејќи на патниците кои седат позади им го ограничува просторот за движење.истото важи и за масичките кои се наоѓаат пред патниците.

Ваква безбедносна политика е воведена откако статистиката покажале дека 45 проценти од авионските нерсеќи при полетувањето и слетувањето се со фатален исход.

Уште една помалку загрижувачка процедура е да се остават ролетните подигнати во текот на полетувањето и слетувањето.

Причината за тоа е дека при полетувањето и слетувањето, подигнатите ролетни овозможуваат природна светлинада влезе во кабината. Токму ова во случај на евакуација им овозможува на патниците полесно да се ориентираат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris