9 јануари, 20190
zz

Чајот, кафето, црвеното вино, темните газирани пијалоци и пушењето имаат најголемо негативно влијание врз белината на вашите заби.

Насмевката е најдобриот моден додаток. Меѓутоа, ако немате кристално бели заби, можеби широката насмевка може да ве направи нервозни.

Природната боја на забите варира од бела до жолта, а како старееме се менува. Многу стоматолози нудат услуги за белеење, но некои такви третмани може да предизвикаат чувствителни непца или оштетување на глеѓта. Затоа, пред да го одберете таквото решение, можете да се обидете да јадете повеќе од оние намирници кои ќе помогнат вашите заби да бидат побели, но исто така има и такви кои треба да ги избегнувате.

Овие намирници можат вашите заби да ги направат побели.

  • Јогурт

Јогуртот е богат со калциум поради кој вашите заби ќе изгледаат поздраво и побело.

  • Јаболки

Јаболкото помага да се отстрани каменецот од површината на забите.

  • Морков

Јадењето моркови ќе има сличен ефект како јадењето на јаболките.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber