Афогато – италијанско кафе со сладолед

21 јуни, 20190
Capture

Сладок напиток кој ќе ве разбуди и освежи.

– чаша силно кафе (најдобро еспресо, а доколку немате, тогаш било кое инстант кафе)

– голема топка сладолед

– амарето или сладок сируп по ваш избор (карамела, бадем, чоколада)

Сварете го кафето. Во чашата ставете една топка сладолед и прелијте ја со топлото кафе.

На крај, додадете го сирупот, одлично би било со малку амарето, но може и со било кој друг сируп или ликер по желба.

Ова обично се служи како комбинација од кафе и десерт на крајот на оброкот!

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/