Масло за зимска нега на телото

29 јануари, 20190
oil

Има многу причини поради кои за негата на кожата, предност треба да им се даде на маслата, а не на лосионите за тело…

Маслата, за разлика од лосионите, не содржат вода, не им се потребни емулзии и конзерванси и често се збогатуваат со миризливи есенцијални масла наместо синтетички мириси. Ако ве уверивме, самите направете го своето масло за нега според д-р. Sarah Villafranco, американски експерт за природнa убавинa, со кој во текот на зимата вашата кожа ќе биде свиленкасто мека и хидратирана.

Потребни состојки:

  • 8 лажици органско сончогледово масло
  • 4 лажици органско масло од јојоба
  • 2 лажици бадемово масло
  • 1 лажичка природен витамин Е
  • 5-10 капки етерично масло од лаванда (по желба)

Добро измешајте ги сите состојки и нанесете на мокра кожа!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber