Освежете ја трпезата со вкусна чорба со спанаќ и пармезан

3 април, 20190
supaa

Потребни состојки:

  • 200гр. спанаќ
  • 3 чешниња лук
  • 3 лажици масло
  • 1 лажица брашно
  • 1 говедска коцка за супа
  • 1 чаша кисела павлака
  • 1 жолчка од јајце
  • Бибер
  • Сол
  • Пармезан

Подготовка:

Ситно исечето го спанаќот. Загрејте го маслото и додадете го брашното. Пропржете и потоа додадете го исецканиот лук. Малку пропржете го лукот и додадете го исецканиот спанаќ. Прелијте со 1.5-2 литри вода, додадете ја коцката супа и гответе на умерена температура. Повремено мешајте и после 30 минути, зачинете по желба. Додадете ја жолчката и на крајот павлаката. Павлаката можете да ја додадете и откако ќе ја сервирате супата. На крај додадете и малку пармезан одозгора.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber