3 домашни пилинзи со шеќер

17 јули, 20200
секер

Постојат причини зошто шеќерот е сѐ повеќе присутен во современата исхрана.

Шеќерот не само што има неверојатен вкус, туку може да биде и совршена состојка за пилинг.

Ние ви претставуваме три совршени намирници за домашен пилинг со шеќер:

Маслиново масло

Измешајте го шеќерот со доволно масло за да добиете кремаста смеса. Mасирајте со лесни, кружни движења, на лицето и целото тело. На крајот исплакнете под туш. Овој пилинг користете го еднаш или двапати месечно.

Банана

Измешајте 1 банана, 3 супени лажици шеќер и малку есенцијално масло по желба. Пред туширање нанесете ја смесата на телото, а на лицето можете да нанесете само банана, без шеќер. Исплакнете со млака вода.

Јогурт

Измешајте ¼ чаша шеќер со 2 супени лажици јогурт. Смесата нанесете ја кожата на лицето и оставете да отстои десет минути, a потоа исплакнете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber