5 Производи кои мирно може да ги јадете после 18 часот

29 август, 2020
152345_shutterstock-523874845_ls

Сите започнуваме со приказната дека нашиот оброк за денот завршува во 16 часот, но некако повеќето од нас гледаат пак во фрижидерот во доцните часови. И дали има нешто послатко од јадењето сендвич после 10 часот? Сепак, оние што ја практикуваат оваа навика се борат со прекумерна тежина.

За да не страдате од глад, предлагаме да ги јадете овие 5 намирници што ќе ви го задоволат вашиот организам:

Темно чоколадо

Иако, неправедно, многу сметаат дека е забранета храна, темното чоколадо лекува се! Темното чоколадо има најмалку шеќер, придонесува за брзо губење на тежината, а исто така го враќа нивото на холестерол во нормала.

Супа

Секоја топла течност во доцните часови ќе го убие чувството на глад и ќе го смири телото. Ако не сте задоволни со чаша чај, предлагаме да јадете супа од пилешко или зеленчук.

Бадеми

Бадемите ќе го смират чувството на глад, а исто така имаат корисен ефект врз слабеењето. Ако сакате да јадете нешто ноќе, нека биде грст бадеми.

Семки од тиква

Наместо чипсови или пуканки, најдобро е да јадете грст семе од тиква пред спиење. Бидејќи содржат магнезиум, ова семе ќе има корисен ефект врз вашиот сон.

Ориз

Ако пред спиење јадете малку ориз, ќе спиете како бебе. Покрај тоа што ќе ви го смири целото тело, оризот е одлична опција доколку сте на диета.

Ако се чувствувате многу гладни во вечерните часови, се препорачува прво да испиете чаша вода, а потоа, ако сè уште сте гладни – јадете малку од наведенава храна. Не претерувајте, бидејќи полн стомак значи немирен сон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris