6 лекции на Мајкл Џордан за успех во животот: Можам да прифатам неуспех, но не можам да прифатам да не се обидам!

14 јуни, 20200
michael

Деновите во карантини на добар дел од планетата беа исполнети со документарната серија „Последниот танц“, посветена на славниот Мајкл Џордан и неговите подеднакво познати „Чикаго Булс“ од 90-тите години.

Серија од 10 дела е ретроспектива од 1984 година, кога Мајкл Џордан влезе во НБА до 1998 година.

Еве шест лекции од Мајкл Џордан кои подучуваат што треба да направат лидерите како би стигнале до победа:

1. Прилагодете се на ситуацијата

Како конкурент, Јордан беше познат по неговата неуморна работна етика и подготвеност да се прилагоди со цел да ги победи противниците.

Како лидер, треба да се прилагодите и да научите како да го надминете неуспехот. Важно е да се разбере предизвикот и да се открие кои алатки и методи се потребни за да се надминат пречките.

2. Тимска работа

Како што вели Џордан, „Талентот носи победа, но тимски работа и интелигенција победуваат првенства“.

На почетокот на својата кариера, Џордан се обиде да прави сé сам. Иако постигна одлични лични резултати, неговиот тим не освои титули.

Индивидуалниот придонес за тимска работа важи и за деловното работење: да бидете успешни, мора да работите заедно како тим, за да ја постигнете целта. Тимот е тој што ја „завршува работата“.

3. Верувајте во себе

Мајкл Џордан веруваше во неговите способности и непоколебливата самодоверба неопходна за постигнување на неговите цели.

Ако не верувате во себе, многу е тешко да ги водите другите. Лидерството бара екстремна самодоверба и самоспознание. Тоа значи да бидете интроспективни и да ги знаете вашите предности, како и вашите слабости.

4. Секогаш давајте се од себе

Гледајќи како игра Мајкл Џордан, сигурно сте забележале дека тој дава се од себе, без оглед на околностите. Неговата посветеност на секој натпревар беше неспорна.

Големите водачи мора да ја имаат таа особина и мора да бидат подготвени да претрпат загуби во потрагата по победи. Како што рече Џордан: Можам да прифатам неуспех, но не можам да прифатам да не се обидам.

5. Развијте “шефовски” менталитет

Лидерството исто така бара одредено ниво на надмен менталитет и одговорност. Кога сте шеф, вашиот тим ве гледа како пример. Вие сте одговорни за процесите и резултатите.

6. Учете од вашите грешки

„Учењето е подарок, дури и кога болката ти е учител“, вели Џордан.

Иако понекогаш работите не одат како што сте замислувале и се надевавте, секогаш постои лекција што ќе ви биде важна за иднината.

Лидерството не е само улога, туку одговорност која се покажува не само со зборови, туку и со дела.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris