8 грешки кои сите ги правиме, а се КАТАСТРОФАЛНИ за нашиот ‘рбет

23 август, 2020
Kicma-bol-1536x1024

Болката во грбот станува поизразена со возраста, а нашите лоши навики само ја зголемуваат.

Честопати го запоставуваме лумбалниот предел и не земаме предвид колку нашите дневни активности влијаат на ‘рбетот.

Физиотерапевти издвојуваат 8 работи што повеќето од нас ги прават погрешно, а тие можат да влијаат на ‘рбетот.

1. Повеќето од нас имаат импулс да, од лежечка положба на грб, на пример, малку ги свиткаме нозете на колената и започнете да ги креваме главата и горниот дел од грбот, силно свиткувајќи го ‘рбетот.

Никогаш не треба да го правиме тоа, затоа што тоа е најголем товар за пршлените. Треба да се свртите на страна, осигурувајќи се дека грбот останува исправен. Потоа полека кренете се, потпирајќи се на лактот на „долната“ рака, а потоа, притискајќи ги свитканите нозе, и туркајќи ја дланката на другата рака од душекот, седнете во кревет и спуштете ги нозете на подот. Дури тогаш треба полека да станете на нозе.

Друг начин е да го вклучите стомакот, внимателно спуштете ја ногата поблиску до работ на креветот до подот, а потоа полека туркајте се од душекот со двете раце, држејќи го грбот исправен. Ние ја свиткаме другата нога на коленото и го креваме целото тело, потпирајќи се на другата нога на подот.

2. Откако ќе станете, треба да се грижите за навиките во вашата бања. Секогаш кога можете да ја потпрете раката на некоја површина додека вашиот грб е свиткан – на пример, додека ги четкате забите над мијалникот – направете го тоа! Навиката да ја миете косата свиткана над кадата е исто така фатална за ‘рбетот.

3. Ако првото нешто што го правите, после утринскиот тоалет, е да седите на компјутер, проверете дали мониторот не е премногу низок затоа што ќе го свиткате вратот за да ја свиткате главата и таквата тежина за цервикалните пршлени е многу проблематична.

4. Бидете сигурни дека сте го поставиле мониторот на површина што ќе го подигне до ниво на очите. Ако работите на лаптоп, подобро е да приклучите надворешен монитор и безжична тастатура и глушец – тие ќе ја направат работата полесна и ќе седите далеку повеќе безболно.

5. Покрај работната столица како во автомобилот, секогаш треба да имате перница што го поддржува лумбалниот ‘рбет. Свиткување на овој дел (како кога се лизнете во мека фотелја, на пример) го уништува ‘рбетот долго време.

6. Секое кревање на предмет од подот треба да се изврши внимателно. Никогаш не го спуштајте рамен грбот, исправени нозе и затегнати колена, превиткувајќи се само во еден момент – обично лумбалниот. Во таква позиција, горниот дел од телото прави опасно долга рака и лостот со кој ја натоваруваме точката на свиткување е премногу силна. Треба да ги свиткате колената и полека да се спуштите како да е во сквотот, а потоа подигнете го саканиот предмет со тоа што ги продолжувате рацете и држејќи го грбот колку што е можно поисправено.

7. Свиткување на грбот може да биде опасно кога правите домашни работи и градинарство – додека правите прашина, рашивате лисја или плевете градина. Ако сè уште правите ненадејни движења на торзото лево и десно – на пример, при расчистување на снегот, товарот на ‘рбетот е исклучително голем.

8. Опуштањето во кревет после работниот ден бара претпазливост. Ако гледате телевизија додека лежите во кревет, не треба да ја кревате главата на перниците, така што грбот ќе е свиткан. Набавете триаголна голема перница на која ќе биде кренат грбот во една права линија – сè, од колковите до вратот. Ова е одлична позиција и за читање во кревет, исто така.

За спиењето најдобрата позиција е на страна. Висината на перницата треба да биде еднаква на ширината од вратот до работ на рамото, така што главата добива доволно поддршка и ‘рбетот останува рамнен. За истата цел, помеѓу нозете треба да се одржи посебна перница, која го одржува растојанието помеѓу колената и го олеснува грбот.

Останете настрана од сите асиметрични положби, особено кога носите товар, како и движењето на извртување на ‘рбетот, особено при свиткување на грбот напред и назад.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris