АМЕРИКАНСКИ ДОКТОР ДАВА 13 СОВЕТИК КАКО ДА ЈА ИЗБЕГНЕМЕ КОРОНАТА! Еден е многу важен и поврзан со исхраната!

7 август, 20200
2213563_fauci-epa-_ls

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи наведе 13 совети кои ќе ви помогнат да избегнете инфекција со корона.

Избегнувајте ги кафулињата

Фактот дека кафулињата се отворени не значи дека тие се безбедни. Д-р Фаучи вели дека тие најчесто имаат лоша вентилација, што влијае на ширењето на вирусот. Советот е да седите во градината и да носите маска.

Носете маска постојано

Иако на почетокот на пандемијата рече дека се потребни маски за медицинскиот персонал, д-р Фаучи сега верува дека сите треба да ги носат веднаш штом ќе заминат од дома, затоа што маските се најдобриот начин да се запре ширењето на инфекцијата. Особено е опасно да се биде без маска во поголема група луѓе.

Оддалечете се

Кога советува физичко растојание, д-р Фаучи препорачува да се избегнуваат собири, а не само да се оддалечуваат два метра од друга личност.

Подгответе се за непредвиденото

Дури и кога не очекувате да сретнете некого или да се најдете во толпа затоа што едноставно би „скокнале“ во аптека или продавница, може да ви се случи спротивното. Затоа секогаш треба да имате маска и средство за дезинфекција на раце со вас.

Преземе одговорност

  • Или сте дел од решението или вие сте причина за проблемот, им рече д-р Фаучи на своите сограѓани кои не ги почитуваат пропишаните мерки и совети. Секој од нас е одговорен за нас самите, но и за животната средина, борбата против епидемијата е процес што пропаѓа со индивидуални случаи на нереално и неодговорно однесување.

Пазете се од „здравите“

Повеќе од третина од заразените немаат никакви симптоми и го пренесуваат вирусот, а тоа е најголемата опасност во оваа пандемија. Бидејќи не знаете кој е заразен околу вас, или дури и дали сте носител на вирусот, постапете како кога би биле постојано опкружени со носители.

Вакцинирајте се

  • Штом вакцината е достапна, не двоумете се да ја примите, вели д-р Фаучи. Тој е свесен за сите отпори и сомнежи што се јавуваат во врска со вакцинацијата, но тој вели дека „имунитетот на стадата“ не може да се постигне на кој било друг начин без катастрофални последици за населението и здравствениот систем.

Веднаш штом ќе ги почувствувате симптомите, тестирајте се

Д-р Фаучи е голем поддржувач на масовно тестирање затоа што верува дека ова е единствениот начин да се „пронајде“ начинот на кој се шири вирусот. Секој што ќе почувствува симптоми (треска, малаксаност, сува кашлица, недостаток на чувство за вкус и мирис), се советува веднаш да се тестира и да се изолира пред да пристигнат резултатите со цел да се избегне заразување на семејството и околината.

Верувајте им на експертите

  • Пандемијата не е партиско прашање, не воведувајте политика во борбата против вирусот, им рече д-р Фаучи на Американците, кои чекаат на претседателските избори оваа година. Тој ја повикува нацијата да им верува на медицинските експерти, особено на оние кои докажале дека ја кажуваат вистината, а во која спаѓа и самиот.

Сериозно сватете ги вашите други болести

Ако сте дијабетичар, имате проблеми со срцето, притисок, дебелина, ако ве лекуваат за карцином, припаѓате на групи со висок ризик кои не смеат да бидат заразени, избегнувајте патувања, особено туристички, намалете ја можноста за инфекција на минимум со употреба на заштитна опрема и држете се подалеку од гужвите.

Не очекувајте брз крај на епидемијата

  • Епидемијата се надминува постепено, рече д-р Фаучи, додавајќи дека нашата нетрпеливост е најголемата пречка за израмнување на погрешната инфекција. Тој резултат се постигнува бавно и постепено, а нереалните очекувања за брз крај може да доведат до обесхрабрување и напуштање на потребните мерки за заштита, што е опасно и може значително да ја продолжи епидемијата. Не правете планови што епидемијата може да ги спречи.

На децата им е дозволено да играат во групи до пет, максимум десет деца

Не е реално да ги чувате децата заклучени дома во текот на летото, ниту пак да ги принудувате да носат маски цело време додека играат. Затоа е подобро да се ограничи бројот на деца во групата од пет до десет, затоа што тоа одговара на нивните потреби за дружење и го намалува ризикот од инфекција.

Сè што ќе купите нека отстои еден ден

  • Јас одам редовно на шопинг, но кога ќе се вратам дома прво ги вадам работите од торбата, а потоа мијам раце и прскам сè со средство за дезинфекција и оставам да отстои еден ден, им рече д-р Фаучи на Американците.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi