Бегство од Ковид до чист егзотизам: Дестинации на кои секој би посакал да замине во моментов!

22 декември, 2020
bahamas-17206531280-830x0

Бидејќи сите мерки се ажурираат колку што е потребно, важно е детално да се информирате пред да тргнете на патување

Сите сме желни да патуваме, нема сомнеж во тоа. Единственото прашање е каде смееме да патуваме во овој момент.

Во моментов, таканаречените егзотични дестинации се актуелни. Познато е дека туристите порано сакале да одмараат на Тајланд и на Малдивите, но и во Доминиканската Република, Занзибар и на други места. Во моментов, имаат ограничени можности, барем што се однесува до сегашните мерки.

Бахами

Иако аеродромите се официјално отворени, препораката на Министерството за надворешни работи е патникот прво да оствари контакт со одредена авиокомпанија.

Покрај негативниот PCR-тест, кој не смее да биде постар од 5 дена, мора да се изврши дополнителен брз тест, под услов патникот да има намера да остане на Бахамите повеќе од 4 дена.

Патниците исто така поднесуваат барање за здравствена виза навремено.

Доминиканска Република

Бидејќи ова е исклучително привлечна егзотична дестинација за многу наши туристи, особено е добра веста што на српските граѓани им е дозволено да влезат во Доминиканската Република со негативен тест за PCR.

Малдиви

Друга исклучително привлечна дестинација која е достапна за туристите. На нашите граѓани им е дозволено да ги посетуваат Малдивите, без никакви ограничувања.

Единствената обврска што ја имаат и која е на сила од 10 септември е да достават негативен тест за PCR, кој не смее да биде постар од 72 часа.

Тајланд

Еден од условите за влез на територијата на Кралството Тајланд е двонеделен карантин. Се разбира, под претпоставка дека посетителот има туристичка виза.

Потребно е секој патник да достави негативен тест за PCR, кој не смее да биде постар од 72 часа.

Покрај сето ова, од секој турист се бара да има т.н. Уверение за влез и други документи. Од таа причина, се препорачува сите да контактираат или со амбасадата на земјата или со почесниот конзулат пред да започнат со патувањето, со цел да ги добијат сите потребни информации за тоа.

Островот Фиџи

Важно е дека негативниот тест за PCR, кој патниците се должни да го достават, не е постар од 48 часа.

И иако сите патници имаат обврска да достават негативен тест, нивна обврска е да се придржуваат кон правилата за задолжителен карантин од 14 дена.

Бидејќи сите мерки се ажурираат по потреба, секако е важно да се добијат детални информации пред да се започне патувањето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit