Бидете внимателни во летните денови: ТОПЛОТНИОТ УДАР МОЖЕ ДА БИДЕ ПОСЕБНО МНОГУ ОПАСЕН ЗА ДЕЦАТА

9 август, 20200
dreamstime-xxl-44959910

Mо Мулиган, водачот на британскиот Црвен крст, рече дека постојат едноставни начини да се препознае ризикот и да се обезбеди сигурност за своето семејство, пишува „The Sun“.

– Без разлика дали топлотните бранови се причина за загриженост или едвај чекате да пливате, прегревањето на жежок воздух е секогаш исто толку опасно. За време на топлотниот бран, сè повеќе луѓе мора да го посетуваат својот лекар поради здравствени проблеми. Многу болести поврзани со топлина се јавуваат само затоа што некој бил изложен на високи температури премногу долго или физички претрпел многу напор без да пие доволно течности, вели Мулиган, објаснувајќи дека секој човек може да преземе соодветни чекори како тој и неговото семејство би биле безбедни за време на топлотниот бран.

– Избегнувајте излегување на сонце за време на најжешките делови од денот, пијте многу течности и ставете капа, советуваше тој.

Симптоми на топлотен удар

Топлинскиот удар е потенцијално смртоносен несакан ефект од прекумерно уживање во убавото време. Ако седите на сонце премногу долго, телото ќе се прегрее и тоа доведува до мозочен удар. Се јавува кога некому му е толку жешко што неговото тело веќе не може да ја регулира температурата.

Иако се јавува поретко од проблемот со изгореници од сонцето, сепак е исклучително опасна состојба која бара итна медицинска помош.

Кај деца, симптомите вклучуваат:

1. Поспаност

2. Топла кожа

3. Главоболка, збунетост или вртоглавица и немир

4. Забрзано дишење и зголемено отчукување на срцето

5. Напади

6. Малку пот или детето воопшто да не се поти

7. Температурата на телото е околу 40,5 степени или повисока

8. Губење на свеста, несвестица

9. Состојбата брзо се влошува и детето престанува да реагира на стимули

Што да се прави?

1. Веднаш јавете се на Брза помош

2. Изладете го детето

3. Пренесете го детето на поладно место

4. Соблечете го детето

5. Завиткајте го детето во ладни влажни чаршави

6.  Испрскајте го детето со вода

7. Оладете го вашето дете додека чекате за помош

8. Ако температурата во меѓувреме се стабилизира и детето не е жешко на допир, можете да престанете да го прскате со вода

Како да се реагира на исцрпување поради топлина

Исцрпување поради топлина се јавува кога некој губи премногу сол и течност со потење поради топлината. Знаците дека вашето дете се прегреало вклучуваат:

1. Вртоглавица или збунетост

2. Главоболка

3. Потење

4. Ладна, бледа кожа

5. Гадење

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi