Цел свет го впери погледот во мачките! Еве како тие можат да ни помогнат конечно да го победиме вирусот корона

30 август, 2020
macka-830x0

Лекот што се користи за лекување на мачки исто така може да биде ефикасен кај луѓето


Лековите наменети за мачки можат да ги заштитат луѓето од вирусот корона. Тоа се најновите тврдења на научниците од Универзитетот во Алберта во Канада.

GC376 се користи во инфективен перитонитис на мачки (FCoV), кој започнува во цревата и може да патува до мозокот и да биде фатален.

Инфективниот перитонитис на мачки е предизвикан од друг вид на корона вирус, но сега научниците тврдат дека тој може да го уништи познатиот протеин „шила“ на САРС-КоВ-2, кој напаѓа и луѓе.

Иако лекот сè уште не е тестиран на луѓе, истражувачите наведуваат дека овој лек може да дејствува како антивирусен лек против САРС-КоВ-2, што е доволен доказ за започнување на клинички испитувања што е можно побрзо.

Во моментов нема лекови што можат да ги излечат или заштитат луѓето од ковид, а лекарите користат бесплатна проценка со веќе достапни лекови.

Докажано е дека само еден лек, односно дексаметазон, може значително да го намали ризикот од смрт кај критично болни пациенти.

Затоа, сега светот, но и науката, сите свои надежи ги ставаат на GC376, и ако клиничките испитувања ја покажат својата ефикасност, наскоро би можело да им се даде на луѓето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris