НИЕ СМЕ СЛЕДНИ! Еве што се крие позади планот на милијардерот! После свињите, ќе вгради чипови во мозоците на луѓето!

30 август, 2020
Capture_1000x0

Доцна попладне, американскиот милијардер и претприемач Елон Муск ја презеде сцената да му го претстави на светот најновото достигнување на неговата компанија „Неуралинк“, фокусот беше ставен на свињата на Гертруд со вграден компјутерски чип во главата.
Целта на компанијата на Маск е да го поврзе човечкиот мозок со компјутерите, а најновиот развој на настанот беше пренесуван во живо на „ЈуТјуб“.

Маск го опиша уредот „Нералинка“ како „гаџет во черепот со ситни жици“. Овие жици се една-дванаесеттина од дебелината на човечката коса, а долги се 43 милиметри. Еден од вработените од компанијата изјави дека е можно да се работи подолго за да се достигнат подлабоки области во мозокот, објави порталот „Мешинг“.

Чипот што Гертруд го има во главата е залепен на мозокот два месеци, како што вели Муск, и тој е со големина на паричка. Претприемачот рече дека компанијата предвидува движење на свињи со „голема прецизност“, користејќи податоци од имплант со дијаметар од околу 23 милиметри.


„Можев да имам уред во главата сега, а вие не би го знаеле тоа…

Можеби и јас“, се пошегува Муск.

Гертруда беше видена на презентацијата со уред кој сними сигнали од пределот на мозокот. Муск рече дека уредот во Гертруд е поврзан со невроните во устата и им покажал на оние што се собрани на демонстрацијата дека компјутерот прима сигнали кога свињата душка и ја јаде својата храна. Кога свињата душка, серија точки и звуци укажуваа на вклучување на повеќе неврони.


„Verge“ означува дека дека големи делови од мозокот кај свињите, се посветени на душкање.

„Деловите што го поврзуваат уредот со мозокот се флексибилни, така што кога ќе ја погоди главата на друга свиња, може да движи наоколу и сè уште да работи“, рече Муск.

Тој изјавил дека компанијата има три свињи со по два импланти, а открил и свиња која претходно имала имплантација.

 • Тие се здрави, среќни и не се разликуваат од нормалните свињи – додаде Муск.

Тој рече дека тие го отстраниле имплантантот на една од свињите, Дороти, со цел да покажат дека нивниот уред може да се отстрани по своја волја, заради ажурирање или трајно. Тој исто така истакна дека може да се инсталира двоен чип „Нералинка“, но и повеќе од нив, а сепак да има среќна и здрава свиња.
„Можно е да имате повеќе врски во главата и да функционирате нормално“, рече Муск.


Каква иднина ни носи тоа?


Целта на „Неуралинка“ е да помогне во лекувањето на невролошки состојби како што се Алцхајмерова болест, деменција и повреди на ‘рбетниот мозок со поврзување на безжичен интерфејс мозок-компјутер, кој вклучува илјадници електроди во мозокот и конечно да се поврзе човештвото со вештачката интелигенција.

 • Идејата е еден ден да можеме да решиме низа човечки заболувања со релативно мал уред, од меморија и губење на слухот, слепило, парализа, депресија, несоница и екстремна болка, до епилептични напади, вознемиреност, зависност, мозочен удар и оштетување на мозокот – рече Муск на презентацијата.

  Сè што може да се реши со имплантиран уред – додаде тој.

Калифорнискиот бизнисмен, чиешто богатство годинава според „Форбс“ надмина 100 милијарди долари, предвидува дека еден ден специјално адаптирани роботи – чиј развој во моментов е во тек – ќе ги спроведе своите „гаџети“ кај луѓето за помалку од еден час.

 • Првите клинички испитувања на „Неуралинка“ на мал број човечки пациенти би биле насочени кон лекување на парализа или параплегија – рече главниот хирург на компанијата Метју Мекдугал.
  Визијата на Маск е дека во иднина, чипот во мозокот ќе се поврзе на вашиот телефон со помош на „Bluetooth“ и ќе се полни безжично во текот на ноќта.


  За време на презентацијата, еден од вработените во „Neuralink“ посочи загриженост во врска со приватноста и безбедноста доколку луѓето еден ден би имале чипови во главите. Тој посочи дека сите нервни податоци ќе бидат криптирани и додаде – ако запре, компанијата веќе работеше на заштита на својот уред од хакери.

Уредот сè уште не е тестиран врз луѓето, но Муск рече дека неговиот тим „тесно соработува со ФДА“, Американската управа за храна и лекови и оти безбедноста е нивниот главен приоритет.


„Verge“ наведува дека дизајнот на уредот „Neuralink“ е променет откако е откриен минатата година, што го отежнуваше неговото забележување на Гертруд за време на демонстрациите. Сега е во облик на монета и наменета е да биде во черепот, наместо да има мал модул близу увото.

 • Тоа е како гаџет во черепот со ситни жици. Уредот може да се поврзе со апликација за паметен телефон преку „Bluetooth“ уред со ниска енергија (BLE) – додаде Маск.

Верџ посочува дека Neuralink не го измислил интерфејсот мозок-машина – тие биле всадени кај луѓето уште во 2006 година. Главниот придонес на компанијата во оваа технологија е тенки, флексибилни жици покриени со електроди кои ја доловуваат мозочната активност.

Овие навои имаат повеќе електроди од другите системи – што значи повеќе информации – што не треба да предизвикаат штета како тврди игли. Сепак, странските предмети во мозокот се деградираат со текот на времето, а помалите се распаѓаат побрзо.

Еден од членовите на тимот на Маск изјави на демонстрацијата дека еден од нивните главни предизвици е да се осигура дека нивниот уред може да трае со децении во корозивна средина како мозокот.

Дека се зголемија амбициите на милијардерот, покажува фактот што минатата година тој рече дека „Neuralink“ ќе го поедностави процесот на поставување импланти како што се Ласик, ласерска операција на очите, додека на новата презентација тој рече дека ќе се направи за помалку од еден час без општа анестезија.

Првите човечки клинички испитувања вклучуваат мала група на пациенти со сериозни повреди на ‘рбетниот мозок, за да се осигура дека уредот е безбеден и функционира. Муск се надева дека, на долг рок, тој ќе може да го врати движењето кај лица со вакви повреди со помош на друг ‘рбетен имплант.

 • Но, најважното нешто што овој уред може да го направи е да им овозможи на луѓето да постигнат симбиоза со вештачка интелигенција – посочи тој.

Ваквата „симбиоза“ ќе му овозможи на човечкиот мозок да се спои со вештачката интелигенција на таков начин што, како што рече Муск, „иднината на светот е контролирана од комбинираната волја на луѓето на Земјата“.

 • Мислам дека тоа ќе биде иднината што ја сакаме – истакна милијардерот.

Неговиот уред во моментов е ограничен на површината на мозокот, каде се одвиваат голем број важни функции како движење, поглед и слух. Муск исто така рече дека нивниот уред ќе биде „многу скап“ кога ќе се лансира за прв пат, но дека сака да ја намали цената на неколку илјади долари.

„Мислам дека треба да биде можно да се биде сличен на Ласик“, рече тој.


Најчудното вработување


Порталот „Mashable“ пишува дека презентацијата на Маск е исто така најчудниот обид да се добие работа некогаш на „ЈуТјуб“, откако милијардерот ги покани инженерите, експерти за животни и роботика да му се придружат во неговата визија. За време на својот говор, Маск постојано потенцираше дека целта на презентацијата е вработување.

 • Ако некогаш сте испорачале еден вид смарт часовник или телефон или кој било вид комплексна електроника или уред или напредни медицински уреди, би сакале да не контактирате и да размислите да работите овде. Многу е важно да се истакне дека не ви треба претходно искуство со мозоци – рече тој.

Основана во 2017 година, компанијата „Neuralink“, како што изјави, во моментов има околу 100 работници, и се надева дека ќе вработи повеќе од 10.000. Досега имало многу кадровски промени во „Нералинк“, а остануваат само двајца членови на основачкиот тим.
Поранешните работници изјавија за „Стит њуз“ дека компанијата е „хаотична“ и дека истражувачите се под голем притисок да работат на проекти. Научниците понекогаш добиваат неколку недели за да завршат проект што во спротивно ќе трае со месеци, велат тие.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris