Честа дилема: Дали е подобро да јадете почесто и помали оброци или еден до два поголеми?

7 декември, 2020
Screenshot_1

Постојат многу збунувачки совети за „оптималниот“ број и зачестеноста на оброците во текот на денот. Според многу експерти, 5-6 мали оброци на ден спречуваат забавување на метаболизмот. Но, неодамнешното истражување всушност укажува на различни резултати.

Многу студии покажуваат дека многу мали оброци во текот на денот не е најдобра опција! Исто така, истражувањето предупредува на фактот дека сè уште не е јасно дали почестите оброци помагаат во слабеењето! Оваа статија, истражува колку оброци треба да јадете и разговара за општата здравствена важност на фреквенцијата на оброците.

Дали честите оброци ја зголемуваат метаболичката стапка?

Метаболичката стапка е бројот на калории што телото ги согорува во даден временски период. Идејата за забрзување на метаболизмот со почести, помали оброци е мит. Точно е дека варењето на оброкот малку го зголемува метаболизмот и овој феномен е познат како термички ефект на храната. Сепак, вкупната потрошена храна ја одредува количината на енергија потрошена за време на варењето. Јадењето три оброци 800 калории ќе предизвикува ист термички ефект како и јадењето шест оброци 400 калории. Буквално нема разлика. Неколку студии го споредиле внесувањето на повеќе помали оброци во споредба со помалиот внес на поголеми оброци и заклучиле дека тој нема значително влијание ниту врз метаболичката стапка, ниту врз вкупната количина на изгубени маснотии. Значи, почесто јадење не ја зголемува вкупната стапка на метаболизам или бројот на калории што ги трошите во текот на денот.

Повеќе помали оброци го намалуваат и балансираат нивото на шеќер во крвта?

Еден од аргументите што често се појавува е дека луѓето треба да јадат често за да го балансираат нивото на шеќер во крвта. Се верува дека јадењето поголеми оброци доведува до брз пад на нивото на шеќер во крвта, додека јадењето помали и почести оброци треба да ги стабилизира нивоата на шеќер во крвта во текот на денот. Сепак, ова тврдење не е научно засновано. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои јадат помалку пати во текот на денот, но во поголеми делови во просек имаат пониско ниво на гликоза во крвта. Можеби имаат повисок скок на шеќер во крвта, но во целина нивното ниво е значително пониско. Ова е особено важно за луѓето кои имаат проблеми со шеќер во крвта затоа што високиот шеќер во крвта може да предизвика различни проблеми. Исто така, се покажа дека јадењето поретко ја подобрува ситоста и го намалува гладот ​​во споредба со почестите оброци.

„Појадокот е најважниот оброк во денот …“ Дали е тоа точно?

Вообичаено е верувањето дека појадокот е неопходен, дека го забрзува метаболизмот и помага при слабеење. Покрај тоа, студиите за набљудување постојано покажуваат дека луѓето кои прескокнуваат појадок имаат поголема веројатност да бидат дебели, за разлика од луѓето кои редовно појадуваат. Сепак, корелацијата не е еднаква на каузалноста. Овие податоци не докажуваат дека појадокот помага во слабеењето, туку само дека појадокот е поврзан со помал ризик од дебелина. Сепак, нема докази дека појадокот „предизвикува“ метаболизам. Сепак, појадокот може да има придобивки во одредени здравствени аспекти. Контролата на шеќерот во крвта се чини дека е подобра наутро. Затоа, калоричен појадок резултира со пониско просечно ниво на дневно ниво на шеќер во крвта во споредба со калоричен оброк за вечера. Значи, луѓето со дијабетес и оние кои се загрижени за нивото на шеќер во крвта треба да размислат за здрав појадок. Но, ако не можете да јадете наутро, едноставно прескокнете го појадокот и осигурете се дека јадете здраво остатокот од денот

 Прескокнувањето оброци од време на време има здравствени придобивки!

Повремениот пост е популарен во последно време. Интермитентен пост значи дека ние стратешки се воздржуваме од јадење во одредени периоди, како што е прескокнување појадок и ручек секој ден или два подолги 24-часовни пости секоја недела. Овој пристап треба да го доведе телото во „глад“ што треба да резултира во губење на тежината. Студиите врз луѓе и животни покажуваат дека наизменичното постење има различни здравствени придобивки, вклучително подобрена чувствителност на инсулин, пониска гликоза, понизок инсулин и разни други придобивки.

Колку оброци дневно треба да јадете?

Честите оброци немаат здравствени придобивки. Оваа диета не го зголемува согорувањето на калориите или не промовира губење на тежината. Јадењето мали оброци почесто, исто така, не го подобрува нивото на шеќер во крвта. Значи, поздраво е да јадете помалку оброци во текот на денот. Се чини сосема јасно дека митот за чести, мали оброци е токму тоа – мит!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit