Дали корона вирусот мутира во обична настинка?

22 август, 20200
corona


Бидејќи вирусите се насочени кон преживување, нема смисла да се ископа длабоко во телото на домаќинот и да се убие брзо, но нивната цел е да се населат и да се размножуваат на лесно достапни места од каде можат да нападнат многу нови домаќини. Грипот и многу други вируси што „научиле“ да живеат со нас работат на тој принцип. Ова е единствената цел на коронавирусот, посочуваат германските експерти. Новиот коронавирус исто така веќе се смени, доаѓа во неколку верзии кои се малку различни едни од други. И постојат суптилни индикации дека вирусот би можел да ослабне, пишува Фокус. Кога германскиот „Билд“ неодамна разговараше со вирологот д-р Улф Дитмер од Есен, тој ја цитираше неговата изјава. „Постојат, всушност, индикации дека вирусот веќе слабее. Исто така, може да се случи вирусот да мутира во одреден момент во обична настинка или кивање “. Сепак, во интервјуто за онлајн изданието на магазинот Фокус, д-р Дитмар рече дека неговата изјава за Билд е скратена и извадена од контекст. „Она што го кажав тогаш беше дека веќе видовме мутации кај некои други вируси што ослабнаа. Сепак, сè уште не знаеме дали тоа ќе се случи во случајот со Сарс-КоВ-2 “, заклучи д-р Дитмар во интервјуто.

Научници тврдат дека не може двапати да се биде заразен со ...


Вебер укажува на истиот аспект, велејќи дека Германија има помала стапка на смртност поради зголемениот степен на контрола. Што се однесува до чувството за вкус и мирис како главен симптом, тој објаснува дека тие веројатно биле порано подеднакво вообичаени, но луѓето не ги пријавиле од незнаење. Д-р Кристоф Спинер од Минхен додава дека една од причините е што вирусот најмногу се шири кај помладата популација. „Во моментов се заразуваат млади луѓе кои не се изложени на ризик. Затоа, не гледаме голем број на потешки клинички форми на болеста на клиниките. Сепак, не можевме да заклучиме од ова дека вирусот е ослабен, или стана помалку штетен “, рече д-р Спинер. Општ заклучок е дека сè додека не се испитаат сегашните мутации на вирусот Сарс-CoV-2, не можеме да знаеме колку се опасни и како тие понатаму ќе се развиваат. Она што е сè уште единствена сигурна работа е дека вирусот е крајно заразен, односно дека е далеку од „обичната настинка“, па затоа е важно постојано да се потенцира важноста на усогласеноста со мерките за намалување на бројот на инфекции, особено – носење маска за лице, одржување социјални растојанија и редовно миење на рацете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi