Дали може да се обноват избришаните податоци од мобилниот телефон?

1 август, 2020
Flipping-Cell-Phones

И покрај фактот дека повеќето корисници мислат поинакуспротивно, со спуштање на телефонот во вода, кршење на телефонот, па дури и активирање на функцијата “Фабричко ресетирање”, податоците НЕ се трајно избришани и може да се обноват. Ова сознание може да биде корисно во случај да мора да направиме „Фабричко ресетирање“ на телефон, а потоа сакаме да ги вратиме вашите избришани податоци (контакти, текстуални пораки, е-пошта, документи, фотографии, видеа…) Но, во исто време, ова може бидете исто така многу загрижувачки кога станува збор за безбедноста на податоците. Што ако навистина сакаме трајно да ги избришете сите податоци на телефонот што го користевте привремено или на телефонот што сакате да го подариме, продавате или слично? Трајно бришење податоци е можно, но тоа не се прави со активирање на функцијата „Factory Reset“, туку на сосема друг начин, а оваа постапка е многу комплицирана.

Враќање на податоци од мобилни уреди е процес кој, покрај технологијата и знаењето, бара искуство. Самата процедура е покомплексна и одзема многу време во споредба со другите типови медиуми (хард дискови, мемориски картички, USB флеш дискови…). Типот на оперативниот систем што е на паметниот телефон или таблет не е проблем, така што покрај стандардните оперативни системи Android, iOS и Windows, обновувањето на податоците е можно и од постарите уреди, со нивните специфични оперативни системи.

Во случај на логично оштетување, како што е фабрички ресетирање на телефонот, со цел обновувањето на податоците да биде успешно или задоволително, телефонот веќе не смее да се користи. Причината за ова е иста како и кај хард дисковите. Кога бришете податоци од уред, секоја употреба на тој уред може да ја препише избришаната содржина и да го оневозможи обновувањето на податоците. Повеќето корисници мислат дека не можат да го пребришат избришаното сè додека не снимаат нови слики, видеа, документи… За жал, ова не е точно! Работењето на самиот уред внесува привремени податоци во меморијата на телефонот, датотеки со повици и пораки, отворање сметка за FB, сурфање на Интернет итн. Значи, не користете го уредот по бришење на податоците ако овие податоци се навистина важни за вас и сакате да ги обновите. Најважно е да го исклучите телефонот и да не го користите сè додека не ги вратите податоците.

За да може да се започне со зачувување на податоците на повеќето понови уреди, неопходно е уредот да се “рутира”, т.е. да му се овозможи административен пристап до тој уред (телефон, таблет). За тоа, потребно е да се смени дел од внатрешниот код на телефонот, а за корисникот тоао конкретно значи дека уредот ја губи гаранцијата, што секако мора да го имате во предвид, особено ако се работи за нови телефони. Потоа се обезбедува пристап до внатрешната меморија на телефонот и сите физички сектори се клонираат. После тоа, се врши анализата на дадениот клон, реконструиран е оперативниот систем што се користеше, а податоците се извлечени.

Грижете се за вашите податоци! Ако му дадете некому телефон, дури и фабричкото ресетирање не е доволна заштита.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris