ДАЛИ НАСКОРО ЌЕ “ЛЕТАМЕ” со СВОИТЕ АВТОМОБИЛИ? Филмовите полека стануваат РЕАЛНОСТ!

18 јуни, 20200
kola

Летечкиот автомобил со можност за вертикално полетување и слетување (VTOL) – CityHawk, е проект што компанијата Урбан аеронаутика започна да го развива уште порано, но сега ја најавуваат својата нова верзија со воздушен погон.

CityHawk H2 ќе биде развиен во соработка со HyPoint, кој развива клетки на водородно гориво со воздушно ладење. Затоа, CityHawk треба да биде електричен летачки автомобил, но со подолг опсег со единечно полнење на ќелиите отколку што би можело да биде кај класичните литиум-јонски батерии.

Гледано од предната страна или од страната, CityHawk изгледа како ретро-футуристичко возило, слично на пр. до познатиот DeLorean од „Враќање во иднината“. Кабината може да смести шест лица, а нејзината големина не се разликува од поголем SUV што го гледаме денес на патиштата.

Сепак, погледот одозгора открива два големи двојни погони во предниот и задниот дел на возилото, кои се таму за да го подигнат овој патнички дрон во воздухот. Овој летачки автомобил на тој начин има можност да лета како мултироторен дрон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris