Дали постои правило за тоа колку долго треба да бидете во врска пред бракот?!

18 ноември, 2020
cosmoopa

Експертите велат дека најмалку една година…

Иако приказната звучи ужасно романтично, тие се запознаа, се заљубија и застанаа пред олтарот, а сето ова во времетраење на една сезона од вашата омилена серија вреди да се почека, пишува cosmopolitan.hr. Многумина се изгореле со брзање за брак, а не само славни личности чии разводи се шират во медиумите. Ова е ситуација што им се случува и на обичните луѓе.

Една од главните причини за што треба да почекате е фактот дека ви треба подолг период од неколку месеци за да запознаете некого. Може да бидат потребни шест месеци да ги симнете розовите очила и да ја погледнете вашата сакана во вистинско светло. Колку е подолга врската, толку повеќе влегува во рутина и тогаш вистинската личност излегува на површина. Заедничкото искуство низ различни животни ситуации ќе покаже дали партнерите се навистина еден за друг. Ќе дознаете дали е мрзлив кога станува збор за вршење домашни работи, дали ги почитува вашето семејство и пријатели, како и сè друго што ви е важно со личноста со која сакате да го поминете животот.

Потребно е време за да се исчисти маглата од допамин уште од првата фаза на заљубеноста. Допаминот е хемикалија произведена од нашиот мозок одговорен за тоа слатко чувство на главата во облаците на почетокот на врската. Тоа нè прави премногу позитивни, што може да го прикрие фактот дека вашата врска нема потенцијал да трае долгорочно, вели д-р Линда Мајлс, автор на „The New Marriage“. Таа позитивност во врската почнува да бледнее од шест месеци до една година. Неговите однесувања за кои мислевте дека се слатки и симпатични, одеднаш почнуваат да ве вознемируваат.

Потребно е и време да се открие дали вашите планови за во иднина се компатибилни. Да му го кажете судбоносно ДА на некој за кој не сте сигурни дека ги има истите ставови за најважните работи, како трошоците за планирање, да одлучите дали да имате деца или каде да живеете, не е баш паметно. „За да се одржи врската, партнерите мора да споделуваат заеднички цели, вредности и интереси заедно со сексуална привлечност и емоционална зрелост“, вели д-р Кристин Мејнкек, автор на книгата „Everybody Marries the Wrong Person“.

На крајот на краиштата, не можеме да тврдиме дека вашиот брак ќе пропадне дури и ако одлучите да го направите последниот чекор по само неколку месеци, но ако тој е навистина Вистински Господин, и имате време, и по една година тој ќе биде Вистински Господин. Зошто брзање?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit