ДАЛИ СТЕ СЕ СЕ ЗАПРАШАЛЕ за што служи отворот под славината во бањата?

26 август, 2020
slavina

Веројатно сте забележале мал кружен отвор под славината во вашата бања, но дали некогаш сте се запрашале за што служи дупката во мијалникот? Веруваме дека со ова не сте си го оптеретувале мозокот, но не е на одмет да знаете зошто оваа дупка е всушност важна.

За ваквиот изглед на вашиот мијалник постојат две добри причини:

Спречува претекување

Ако случајно го затнете мијалникот, вишокот вода ќе влезе во преку оваа дупка, што автоматски го спречува прелевањето и можното поплавување. Сепак, тие не се загарантиран начин да се спречи преливање, бидејќи тие се значително помали од главниот одвод и нивниот проток е далеку помал.

Исто така, ако проблемот е затнувањето во цевките, а не во одводот, овој отвор нема да има посебна намена. Тој е всушност најкорисен во случај да сакате да го наполните мијалникот со вода, и како резултат, и да ја оставите чешмата отворена некое време.

Домаќинство

Го подобрува одливот

Исто така, овој отвор постојано помага водата да помине побрзо низ цевката за одвод дозволувајќи воздухот што е во одводот да излезе. Без овој отвор, водата ќе тече многу побавно.

Овој отвор исто така треба да се чисти од време на време за да не се меша протокот на воздух и вода. Најдобро се чисти со ставање малку сода бикарбона, а потоа исплакнете го со врела вода.

Ако не сте љубител на вакви трикови, едноставно испрскајте ја внатрешноста на оваа дупка со средство за дезинфекција, оставете да отстои неколку минути, а потоа исплакнете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris