Дали вакцината за Ковид 19 може да влијае на нашето ДНК ?

23 декември, 2020
images (1)


Нов вид на коронавирус започна да се шири низ целиот свет, а експертите предупредуваат дека е многу позаразен, па дури и дека децата сега се повеќе склони кон инфекции.

Имунологот д-р Срѓа Јанковиќ зборуваше за новиот вид. “Не е познато доволно за тоа дали е поопасна во однос на клиничката слика и дали влијае на дејството на вакцината. Во Велика Британија, таа започна да ги раселува првичните соеви, односно почна да се шири на штета на старите подтипови. Мутациите на вирусот се феномен што се очекува, обично немаат видлив ефект, само некои мутации можат да доведат до еволуција на вирусот. Тука имаме мутации, од кои некои се на оние места каде што врз основа на нашето знаење за овој вирус првенствено би можеле да очекуваме да влијаат на тоа колку е заразен

И ако тоа се покаже како точно, можеме да кажеме дека имаме позаразен вид на вирус, без разлика дали е поопасен, навистина не можеме да кажеме во овој момент “.


„Кога ќе се спомене името на некои состојки од вакцината, тоа може да исплаши некои луѓе затоа што ова се имињата што научниците ги користат за да го означат името на некои молекули што постојат во природата, што е целосно неосновано. Значи, рибонуклеинската киселина служи како гласник на информации за синтеза на протеини, и овие протеини се во секоја вакцина што всушност го препознава нашиот имунолошки систем. Единствената разлика тука е во тоа што имаме информации врз основа на кои се формира тој антиген, а потоа не е препознаен од нашиот имунолошки систем на кој било начин, не доаѓа во контакт со нашите гени на кој било начин, ниту останува трајно во организмот “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber