ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ Е ОПСЕДНАТО СО КАМИОНИ? Еве како овие играчки влијаат врз развојот на малите деца

26 август, 2020
deca

Девојчињата и, почесто, момчињата во една фаза омилени играчки им се камионите и со ентузијазам ги набудуваат овие возила на улица, а експертите посочуваат дека овој интерес е дел од нивниот развој.

Како што посочува д-р Пети Клас за Њујорк Тајмс, „страствените опсесии, без разлика дали се поврзани со камиони или не, се всушност добри за децата“.

И не само тоа, самата играчка во форма на камион им помага на малите во развојот.

– Играњето со играчки камиони е одлично за координација на рцете и очите и одлични моторни вештини – потенцира физиотерапевтот Лора Блер.

 – Играњето со камион помага да се формира врска помеѓу движењето на видот и рацете, а играњето со два камиони во исто време го охрабрува детето да ги користи двете раце. Ако детето се лази додека игра, тоа го зајакнува торзото и гради стабилност на рамената. Исто така, помага да се развијат вештини за планирање и свесност за просторот.

Таа додаде дека помалите камиони се корисни за развој на фини моторни вештини затоа што децата со прстите ги вртат малите тркала.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris