Дали забраните за пушење се контрапродуктивни?

25 август, 2020
Quit-Smoking-Cigarettes3-1

Дали е тешко да се каже НЕ на цигарите?

Иако луѓето се свесни дека би било најдобро да се откажат од навиката, да се откажат од пушењето не е невозможно, но тоа е далеку од едноставно. Во игра се навиките, зависност од никотин, но и емоционална зависност. Многу пушачи мислат дека одлуката е во нивни раце и дека е доволно само да се посака желба и никогаш повеќе да не запали цигара. Сепак, таа одлука се одложува, и покрај силните аргументи.

И пушењето цигари има позитивни ефекти?! - За Се


Тестот Fargerstrom веќе долго време се користи ширум светот за брзо и лесно утврдување на степенот до кој пушачот е зависен од никотин. Тестот се користи за да се процени степенот на зависност од никотин со користење на градуирана скала. Резултатите повисоки од шест, генерално, се сметаат дека се индикација за висок степен на зависност, со проценка на високото присуство на автентични симптоми, тешкотии во напуштањето на пушењето и веројатна дополнување на програмата за напуштање со потребните лекови. Овој тест е исто така еден вид помош на лекарите за да ја утврдат терапијата што му е потребна на пушачот, за да можат успешно да станат непушачи. Формулирано е во шест прашања, кои се однесуваат на навиката на пушење во однос на времето на денот, апстиненцијата од пушење во местата со забрана, бројот на испушени цигари…

Пушењето забрането, бројот на пушачи зголемен

Што вели статистиката

Податоците на Светската здравствена организација велат дека околу 1,1 милијарди луѓе во светот моментално пушат, и дека овој број ќе остане до 2025 година. Бидејќи причините за усвојување на оваа штетна навика се многу различни, спречувањето на неговото усвојување е различно од случај до случај. Ако едноставно се водиме со забрани и ги изложуваме фактите за штетноста од пушењето, не само што е можно посакуваниот ефект да не се постигне, туку таквите активности дури би можеле да бидат и контрапродуктивни. Како резултат, забраните се повеќе се применуваат на цигарите, а алтернативите за пушење сè повеќе се сметаат како дел од решението.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris