ДАЛИ ЗНАЕТЕ ЗОШТО АПЧИЊА ИМААТ РАЗЛИЧНИ БОИ? Одговорот ќе ве ШОКИРА

26 август, 2020
apcinja

Дали некогаш сте се запрашале зошто капсулите не се произведуваат во само една боја? Постојат неколку одговори на ова прашање

Првата е дека, со создавање на препознатлива комбинација на бои, фармацевтските компании сакаат да ја намалат веројатноста потрошувачите да консумираат погрешни лекови.

Се покажа дека шарените капсули им изгледаат далеку по примамливи на децата отколку белите, па затоа родителите полесно можат да ги убедат да ги испијат.

Трето, потесниот дел од капсулата секогаш служи како „резервоар“ за лекот, додека пошироката страна делува како капак. За да се обезбеди поголема ефикасност во производството на капсули, односно да не се мешаат двата пластични делови, се користат две различни бои.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris