Јапонските научници велат дека озонот е ефикасен во неутрализирањето на Коронавирусот

26 август, 2020
corona-5174671_1280.jpg.688x388_q85_crop_upscale

Јапонските научници рекоа дека ниските концентрации на озон можат да ги неутрализираат честичките на коронавирусот, што може да им користи на болниците во просториите за дезинфекција.

корона

Научниците од Здравствениот универзитет Фуџита на прес-конференција изјавија дека докажале дека озонскиот гас со концентрации од 0,05 до 0,1 п.м., нивоа кои се сметаат за безопасни за луѓето, можат да го убијат вирусот.

Во експериментот се користеше генератор на озон со затворена комора со примерок од коронавирус. Моќноста на вирусот се намали за повеќе од 90 проценти кога беше изложена на ниско ниво на озон 10 часа.

– Пренесувањето на новиот коронавирус може да се намали со континуиран третман со озон со ниска концентрација, дури и во средина каде што луѓето се присутни, користејќи го овој вид систем, рече Такајуки Мурата, научникот што ја водеше студијата.

„Откривме дека е особено ефикасно во услови на висока влажност“, вели тој.

ozon ...

Озонот, еден вид молекула на кислород, е познато дека елиминира многу патогени, а претходните експерименти покажаа дека високите концентрации, помеѓу 1 и 6 стр / мин, се ефикасни против коронавирусот, но се потенцијално токсични за луѓето.

Една неодамнешна студија на Институтот за технологија во Џорџија покажа дека озонот може да биде ефикасен во дезинфекција на заштитни костуми, очила и друга заштитна медицинска опрема.

Универзитетската болница Фуџита во префектурата Ачи во централна Јапонија формираше зони со генератори за да ја намалат инфекцијата во просториите за чекање и просториите за пациенти.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris