Денес е Светски ден на шампањот: Дали знаете од кога служи овој пијалок за празнични прилики?

31 декември, 2020
е

Најскапото шише обложено со злато и дијаманти чини скоро 3 милиони долари.

Шампањот е пијалок што се отвара во посебни и празнични прилики, а една таква е и новогодишната ноќ. Денес, 31 декември, го слави својот ден!

Ова пенливо вино потекнува од Франција, во провинцијата Шампањ. Дом Перињон, слеп монах во бенедиктинската опатија во Хаввилер, пронашол начин да направи шампањ, кој првично имал лош вкус затоа што се расипал.

Беше создаден лош вкус затоа што мртвиот квасец остана во шишето, а нивниот талог го замати виното, но последователната ферментација создаде јаглерод диоксид што му даде убава пена и малку кисел вкус. Оваа ферментација може да се случи спонтано и може да биде предизвикана од специјални соеви на квасец.

Со овие неколку трикови, подгответе одлични фритри дома:

Долго време се сметаше за опасен пијалок поради експлозија од шишето во кое е, а работниците во фабриката носеа заштитни маски и кациги. По некое време, беа создадени подебели стаклени шишиња, па овој проблем беше решен, пренесува craves.everybodyshops.com.

Иако многумина не се обожаватели на овој пијалок, но го пијат само за да наздрават во празнични ситуации, во земји како Швајцарија и Белгија има многу обожаватели, а повеќето од нив се во Велика Британија што е на четвртото место според потрошувачката.

Најскапото шише, создадено од Александар Амосу заедно со Сваровски, чини 2,7 милиони долари. Направено е рачно со 18-каратни парчиња злато и 19-каратни дијаманти.

Интересен факт е дека првата чаша шампањ што се истура содржи најмногу меури, а со тоа и најсилниот „хит“ на алкохол, па многу експерти предупредуваат дека овој пијалок го пиете полека и умерено – и дека го отварате исто толку внимателно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber