Дерматолог објасни зошто косата паѓа откако ќе го прележите Ковид-19

20 август, 20200
kosa

„Носете маски“, порача актерката Алиша Милано во видеото, кое го објави на Твитер, каде покажа дека косата и опаѓа после короната. Дерматологот Исаиловиќ објасни што се случува во организмот и зошто опаѓа косата после пречежаниот Ковид-19.

„Тоа се очекува после секоја голема инфекција, особено кога станува збор за взаемна пневмонија“, рече д-р Исаиловиќ.

Како што додаде таа, кога организмот е во опасност, се грижи и ги зачувува своите ресурси, и знаеме дека секојдневно нашето тело произведува коса во кои инвестира добар дел од протеините кои се неопходни за функционирање на организмот “.

„Тогаш е јасно дека кога организмот е во опасност, тој ќе го отфрли формирањето на влакната и ќе инвестира протеини во одбраната на организмот. Слична работа се случува и после бременоста, операцијата, некој стрес …“, објасни Др. Изаиловиќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi