Докажано, ја убива болката за 2 минути: Може да го излечи целото тело, најмоќниот природен лек на светот! (РЕЦЕПТ)

14 август, 20200
magnzium

Ефтин, лесно достапен и се што треба да направите за да се ослободите од болката е да го мешате со вода и да го втриете на болното место.

Летото сè уште трае – времето кога поголемиот дел од времето го поминуваме на сонце, а потоа треба да обрнеме внимание на трите најважни работи – хидратација на телото, заштита од сонце и одмор, за да може телото да се лекува и да остане здраво.

Најчестиот проблем во текот на летото е болка во мускулите и зглобовите, предизвикана од ненадејно зголемување на активност, како и сува кожа, поради потење и ефектите од УВ зраците.

Ви предлагаме да пробате едно од најдобрите решенија – домашен лосион со магнезиум, или масло од магнезиум, кое може да ги реши сите овие проблеми истовремено!

Како што веќе знаете, магнезиумот е клучен минерал во човечкото тело, што е неопходно да функционираат сите клетки во телото. Дури 300 хемиски процеси во организмот бараат присуство на магнезиум, што значи дека ние мора да го земаме во доволни количини секој ден.

Еве неколку функции на магнезиум во организмот:

  • Го подобрува здравјето на коските
  • Го регулира нивото на енергија
  • Ја забрзува апсорпцијата на витамин Д од сонцето
  • Го забрзува заздравувањето на раните
  • Го ублажува воспалението
  • Ја стимулира циркулацијата
  • Го намалува ризикот од дијабетес

Сепак, иако е многу важен, заради неправилната исхрана, многу луѓе не внесуваат доволно магнезиум. Започнете што е можно поскоро, бидејќи неговиот недостаток има сериозни последици.

Покрај исхраната, постои уште еден начин да се внесе магнезиум во телото, и по скратен пат – преку кожата. Со овој метод, сигурно ќе го задоволите препорачаниот дневен внес (280-300 mg за жени, 270-400 mg за мажи), а за тоа ви требаат само зовриена вода и магнезиум хлорид.

Д-р Норман Шели, американски специјалист за холистичка медицина, го спроведе истражувањето, за време на кое учесниците секојдневно нанесуваа домашен лосион магнезиум хлорид на кожата.

По само четири недели, 75 проценти од учесниците имаа повисоко ниво на магнезиум во своето тело!

Рецепт за домашен лосион за магнезиум (масло)

Состојки: 3 лажици врела вода, половина чаша магнезиум хлорид

Подготовка и примена: Сè што треба да направите е да  помешате вода со овој моќен прав и да нанесете на кожата! Со овој лосион, можете да се ослободите од болка во коските и мускулите – само тријте го лосионот на болното место и почекајте 2-3 минути. Ќе бидете воодушевени од резултатот!

Истата смеса можете да ја користите за редовна нега на кожата на телото, наместо вообичаени креми полни со хемикалии, само додајте шеа путер во оваа смеса.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi