Доколку имате чести ГЛАВОБОЛКИ тоа значи дека нешто СЕРИОЗНО му недостасува на Вашиот организам! Погледнете што е тоа

14 август, 20200
732133_profimedia0138497976_ls

Темпераментните луѓе, кои имаат ниска отпорност на стрес се склони на мигрена. Покрај тоа, склоноста може да биде наследна, а појавата на главоболки може да зависи и од полот (жените страдаат од мигрена почесто од мажите). Постојаниот стрес и нервозата исто така имаат сериозно влијание врз здравјето.

Покрај овие фактори, квалитетот на исхраната игра голема улога во тоа. Научниците открија дека недостатокот на одредени витамини и макро елементи може да биде причина за главоболки.

Составивме список на такви витамини и макро елементи.

1. Фолна киселина. Витамин Б12.

Поради недоволната содржина на овие супстанции во организмот, човекот станува заборавен, расеан, раздразлив. Покрај тоа, кога се појавува и главоболка, земаме лекови кои содржат аспирин, а тоа го намалува нивото на фолна киселина и витамин Б12.

За да го надминете овој недостаток, треба да јадете спанаќ, тиква, брокула, авокадо, цвекло, моркови и јајца. Обидете се да ги вклучите овие намирници во вашата дневна исхрана и ќе видите дека ќе се чувствувате подобро.

2. Бакар и грозје.

Тие се исто такаспаѓаат во важните макро елементи. Нивниот недостаток најчесто се јавува кај жени, а тоа доведува до развој на анемија, мигрена, хипотензија, депресија и замор.

Овие важни материи можете да ги добиете од ореви, грав, козјо сирење, авокадо, зелена салата, семки, црн дроб, алги.

3. Витамин Б6

Недостаток на овој витамин доведува до развој на васкуларни заболувања. За да го спречите ова, јадете повеќе грав, црн дроб, свеж зеленчук, житарки. На овој начин, ќе го зачувате здравјето на виталните органи, како што се срцето и мозокот, а исто така ќе го зајакнете нервниот и кардиоваскуларниот систем.

4. Витамин Д.

Важен витамин што се создава во организмот кога е изложен на сончева светлина. Во есен-зимскиот период нема доволно сонце, затоа мора да бидете сигурни дека Вашата исхрана содржи храна богата со овој витамин, а тоа се јајца, мешунки, црн дроб, морска храна и сите млечни производи.

Запомнете дека здравата исхрана, спиењето, прошетките на свеж воздух и вежбање се клучот за здравјето и долговечноста! Здравиот животен стил ја намалува фреквенцијата и интензитетот на мигрена.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi