Докторка објаснува зошто не смееме сами да го лекуваме Ковид-19 со антибиотици

27 ноември, 2020
antitela-korona-virus-830x0

Д-р Ирина Радошевиќ пишува за Е-клиника

За време на пандемијата на корона вирусот, огромен број луѓе, особено оние со респираторни заболувања, чувствуваат потреба да земаат антибиотици. Сите исто така зборуваат за хемомицин, „замена за пеницилин“ и други лекови, кои лекарите ги препишуваат тие лекови некаде, што е делумно точно. Но, мора да разбереме дека корона вирусот е – вирус, а антибиотиците немаат никакво дејство против вирусот.

Она што се случува е целосно ирационална употреба на антибиотици со огромен волумен, што доведува до ризик од бактериска резистенција на антибиотици, за што веќе пишуваше Е-клиника. На долг рок, самостојно земање антибиотици доведува до многу поголема штета отколку корист.

Кога антибиотик?

Постојат посебни случаи на пациенти кои имаат коронавирус  кои имаат зголемен ризик да добијат секундарна бактериска инфекција. Кога вирусот е во телото, особено вирус како што е короната, тоа доведува до слабеење на состојбата на организмот, па дури и до имунитет, што им ги отвора вратите на бактериите.

Пациентите кои страдаат од астма, хронично опструктивно белодробно заболување, емфизем и оние со општо ослабен имунитет поради системски заболувања, треба да бидат исклучок од горенаведеното. Но, тие исто така не земаат антибиотик за лекување на короната, туку превентивно, за да спречат бактериите да стигнат до белите дробови, кои се веќе ослабени со хронични респираторни заболувања покрај короната.

За среќа, оваа коронарна компликација е доста ретка во раните фази на болеста. Втората група на пациенти, што е исклучок, секако се сите пациенти со коронавирус со сериозни клинички слики, хоспитализирани, на кислородна терапија, а особено оние на респиратори.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit