Домашни лекови против нередовно празнење на дебелото црево

12 август, 2020
nervozno-debelo-crevo

Запекот вклучува ретки празнења на дебелото црево, чувство на нецелосно празнење и напнатост и притисок при празнење на цревата. Бројот и фреквенцијата на столицата се индивидуални, така што редовните празнења на дебелото црево можат да бидат 2-3 пати дневно до 2-3 пати неделно. Значи запек е отсуство на редовни празнења на дебелото црево.

Најдобри домашни лекови против оваа ситуација:

Сусамот го олеснува запекот

Според истражувањето објавено во Меѓународниот весник за истражување во применета наука и инженерска технологија, популарното семе од сусам е одличен домашен лек против запек. Составот на маслото на овие семиња делува на цревата како навлажнувач, што помага кога проблемот е во сува столица. Додадете семки од сусам во утринските житарки или салати, или можете да ги мелете во мелница за кафе и да ги посипете како зачини на кое било јадење.

Зголемете го внесот на влакна

Влакната делуваат на цревата како агенс за „блокирање“: тие собираат храна и отпадни производи во цревата и ги впиваат во вода, што придонесува за зголемување на обемот на столицата и со тоа го забрзува минувањето на столицата низ цревата. Експертите од клиниката Мајо советуваат внес на 20 до 35 гр растителни влакна дневно за да одржуваат редовни празнење на дебелото црево. Храната богата со растителни влакна е житарки, мешунки, леќа, бадеми, јачмен, разни зеленчуци и свежо и сушено овошје. Сето ова може да послужи како домашен лек за запек. Во секој случај, ако сте решиле да внесувате повеќе влакна, треба да пиете повеќе вода од вообичаеното за да ја задржите столицата мека и полесно да поминува низ цревата.

Пијте чај од нане или ѓумбир

Се покажа дека ненто и ѓумбирот се ефикасни при запек, како и голем број други заболувања на дигестивниот систем. Пеперминтот или нането содржи ментол, кој има антиспазмодично дејство и со тоа ги релаксира мускулите на дигестивниот тракт. Ѓумбирот е лековито растение кое „загрева“, т.е. стимулира поинтензивно производство на топлина во организмот и со тоа може да го забрза бавното варење. Чајот од ѓумбир е подобар избор од таблетите, бидејќи самата топла вода има стимулирачки ефект врз варењето на храната. Друг добар избор е чајот од глуварче, кој има благ лаксативно дејство и истовремено го чисти организмот од токсините.

Вода со сок од лимон

Лимонската киселина присутна во сокот од лимон делува како стимуланс на дигестивниот систем и може да помогне во чистење на организмот од токсини и да го ублажи проблемот со запек. Исцедете сок од лимон во чаша вода и пијте го секое утро или додадете лимон во чајот. Ќе забележите дека таков освежителен пијалок делува како непосреден стимул за празнење, но и дека ќе го подобри вашето варење на долг рок. И не двоумете се да ја загреете водата во која ќе го исцедите лимонот: топла или жешка течност исто така има стимулирачки ефект врз цревата.

 Напијте се шолја кафе за брзо поправање

Кафето може да го стимулира дебелото црево и да го забрза одењето во тоалет. Кафето исто така делува како диуретик, затоа внимавајте секогаш да пиете вода со него, во спротивно само би го влошиле запекот.

Сувото грозје е докажано дека делува

Сувото грозје е богато со растителни влакна, но исто така содржат и винска киселина, која има лаксативно дејство. Кога сме кај овошјето, црешите и кајсиите се исто така богати со растителни влакна и можат да го олеснат запекот. Секогаш јадете ги овие овошја во комбинација со чаша јогурт, затоа што ќе внесете во организмот и пробиотици кои секако ќе придонесат за подобра функција на дебелото црево.

 Суви сливи

Три суви сливи имаат три грама влакна, а исто така содржат фенолна супстанца која ги стимулира цревните контракции и предизвикува нагон за нужда. Од сувото овошје, сувите смокви се исто така одличен избор кои имаат предност да предизвикаат помалку надуеност од сливи. Еден од многу едноставните рецепти што експертите препорачуваат за редовност на столицата е да консумирате сок од сливи секој ден.

 Рицинусово масло

Овој лек против запек им беше познат на нашите баби. Експертите од Клиниката Кливленд препорачуваат употреба на рицинусово масло како лаксатив: пијте една или две лажички на празен стомак и во рок од осум часа треба да го почувствувате резултатот. Зошто? Една од состојките на ова масло се распаѓа и се претвора во супстанција која го стимулира големото и тенкото црево.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris