„Доналд Трамп е КОНФУЗЕН и чувствувам како Владата постојано ме изневерува“ – Карди Би исплашена и разочарана од властите во САД

18 август, 20200
profimedia-0553270051-725x402

За прв пат, таа покажа„недопаѓање“ кон американскиот претседател Доналд Трамп. Таа го нарече „конфузен“ и опиша како тој постојано се чувствувал измамен од владата, пренесува Фокс њуз и Н1.

„Кажете ми ја вистината, најлошата вистина“, рече таа за состојбата со коронавирусот во САД.

Бајден (77) ја истакна важноста на гласањето, особено за младите, за Трамп да остане претседател на само еден мандат.

„Во 2016 година, ако сте биле меѓу 18 и 24 години, доколку гласавте во ист процент како и остатокот од населението, тоа би биле 5,2 милиони повеќе гласови. Тогаш не би го имале Трамп, ќе го имавме Хилари Клинтон. Гласовите значат. Затоа, треба да продолжите да им кажувате на луѓето зошто треба да гласаат. Вашата генерација може да биде носител на следните избори. „Вие би можеле драматично да ги промените работите ако излезете и гласате“, рече Бајден.

За прв пат, Карди Би изразува недоверба и несогласување со претседателот Доналд Трамп, нарекувајќи го „конфузен“ и велејќи дека во моментот се чувствува „како владата постојано да ја изневерува“.

Таа додаде дека е најзаинтересирана за „бесплатен колеџ и здравствено осигурување“. Таа го праша Бајден дали е свесен дека луѓето сакаат да знаат дали високото образование и здравствената заштита може да доаѓаат без пораст на данокот.

“Да, може. И начинот да го направите тоа е да направите практични работи, како на пример, бидете сигурни дека секој мора да го плати својот дел. (На пример) ниту една корпорација не може да плати помалку од 15 проценти данок. „Ако станам претседател, секој што има семејство кое заработува помалку од 125 илјади (долари годишно) треба да има бесплатно образование“, рече Бајден.

Карди зборуваше и за нејзините стравови за безбедноста на Афроамериканците во САД, но и за нејзините стравови за безбедноста на нејзината двегодишна ќерка.

„Предрасудите се опасни. Тие можат да бидат почеток на граѓанска војна. Тоа ги прави луѓето непријатни кон другите луѓе. Никој не сака да се чувствува како мета. Никој не сака непријателство. „Секој едноставно сака да биде тоа што е, да има своја иднина со своите деца и неговите деца да имаат иднина“, рече Карди.

Победникот на Греми истакна дека тие само „плачат за еднаквост“, правда и фер игра.

„Тоа е сè… Ние само сакаме правда. Сакаме да се чувствуваме како Американци “, рече Карди, на што Бајден рече дека е сигурен дека светските промени ќе дојдат во наредните генерации.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi