Дрвена колиба во борова шума каде што сите би сакале да избегаме за празничен викенд!

14 ноември, 2020
колиба

Иако моравме да го ставиме патувањето на чекање поради сегашната состојба, ние веќе полека правиме список со сите оние места во нашето соседство што ќе ги посетиме веднаш штом ќе ги дозволат можностите. Денес ви ја пренесуваме приказната за волшебната дрвена куќа сместена во борова шума во близина на планинскиот центар Дивчибаре во Србија.

Дивчибаре е планинско село и одморалиште лоцирано на планина во западна Србија. Тоа е најблиското планинско место до Белград и Нови Сад, па поради неговата близина е омилена дестинација за многу Срби за викенд одмори. Тука ќе уживате во неверојатно убавата природа, прошетки по пешачки патеки и погледот од прекрасните глетки. Во зима, кога планината е покриена со снег, таа се претвора во вистинска зимска идила. Доколку сте љубител на активности со снег, Дивчибаре има и свои скијачки патеки каде што можете да скијате и да играте санки.

Во близина, и среде борова шума, на надморска височина од 700 метри, се наоѓа оваа прекрасна дрвена колиба. Ја најдовме на Airbnb и таа веднаш го привлече нашето внимание, па контактиравме со сопственикот Филип кој ни откри малку повеќе детали.

Дрвена куќа во борова шума

Филип сам ја дизајнирал куќата и започнал да ја гради додека бил студент по архитектура. Првично тоа беше семејна куќа, а во меѓувреме тие одлучија да им ја понудат на гостите кои можат да дојдат тука да уживаат и да ги наполнат своите батерии.

Облогата на фасадата направена од дрво и нетретиран камен што придонесе куќата да се вклопи во околината и со тоа да се создаде чувство на синергија помеѓу природата и човековото дејствување. Изборот на материјали во ентериерот е сведен на тула и дрво, додека мноштвото прозорци доминираат во просторот и создаваат чувство на транспарентност и поврзаност со околината. Неутралното црно-бело во комбинација со дрво и тула го создава тоа пријатно чувство што е наше прво здружение кога ќе помислиме на дрвена колиба во шумата.

Место за одмор

Гостите ја имаат на располагање целата куќа која има 3 спални соби, бања, комплетно опремена кујна и дневна соба. Исто така е идеална за работа од дома бидејќи има и студија со стабилен интернет за да можете да го комбинирате удобното со корисното. Голема тераса каде можете да уживате во утринското кафе и прекрасен поглед е дополнителен бонус. Куќата може да прими најмногу 7 лица, а вие имате се што ви треба за удобен престој.

Бидејќи се наоѓа во борова шума, ќе најдете разни растенија, печурки за јадење и привлечен пејзаж за пешачење или возење велосипед. Често ќе наидете на поток или извор, а во близина е Дивчибаре со разновидна туристичка понуда.

Подолу донесуваме уште неколку фотографии!

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit