Експерт објаснува: Што да направите за дишењето со заштитна маска да ви биде полесно

31 декември, 2020
zastitna_maska_virus_pixabay


Психологот Мирјана Назор изјави дека потешкотијата со дишењето е субјективен впечаток за луѓето кои носат маски. “За некои луѓе, имањето нешто над лицето и устата навистина предизвикува непријатност, нервоза, па дури и чувство на задушување. Но, тоа чувство на непријатност е само во нашата глава. Многумина сега се прашуваат зошто треба да ги носат и дали им се потребни.

Да бевме свесни колку е важно да се заштитиме себеси и своите најблиски, тогаш ќе можевме полесно да ги носиме тие маски “, вели Мирјана Назор. Како што советува психологот, секој може да си рече: „Добро, не ми е непријатно, ми недостига воздух, тоа ме прави нервозен, ми пречи, ме мачи, но ќе го трпам затоа што таа друга неволја е многу поголема и пострашна“.

Мирјана Назор вели дека автосугестијата е неопходна затоа што ако некој се разболи, како што објаснува психологот, ќе биде тешко да си простиме. “Ако им објасниме на децата зошто е важно, тие ќе разберат. И за да им биде полесно и поприфатливо да носат маски, можеме да организираме изработка на маски од ткаенина дома со децата и да ги оставиме да ги украсуваат како што сакаат. Само да бидеме горди и среќни што направија маска “, додава Мирјана Назор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber