Еве како да се ослободите од ЗАБНИОТ КАМЕН без да одите на забар

7 август, 20200
29225-1536x1024

Дали забележавте дека претерано Ви се создава забен камен?

Не грижете се, ако спаѓате во групата на оние кои навистина не сакаат да одат на забар, имаме одлично и ефикасно решение за овој проблем и може да го примените дома.

Формирањето на забен камен на забите зависи од: составот на плунката, промените во pH на плунката, орална хигиена, проблематична забна состојба…

Исто така, генетиката, кафето, газираните пијалоци и цигарите имаат многу неповолен ефект врз овој проблем.

Што всушност е забен камен?

Забен камен е тврда наслага на забите, кој обично е жолтеникав и сив, и содржи големи количини на бактерии кои произведуваат многу киселини, што ја нарушува структурата на забите и може да доведе до кариес, пишува порталот „24sata.hr“.

Со текот на времето, оваа состојба ќе доведе до воспаление на непцата кои стануваат отечени, црвени и болни на допир. Како последна фаза, се јавува неизбежниот периодонтитис, предупредуваат експертите.

За да се спречи тоа, најважно е редовно да ги четкате забите, да користите забен конец и да го отстраните забниот камен на забар.

Сепак, постои уште еден начин да се намали појавата на забен камен, па дури и целосно да се отстрани во домашни услови.

Рецепт 1 :

Состојки:

неколку капки масло од пеперминт

 малку сок од лимон

Подготовка: Сите состојки ставете ги во чаша вода и промешајте, а потоа добро исплакнете ја устата со оваа течност.

Рецепт 2 :

Состојки:

половина чаша свеж рузмарин

1 чаша свежо нане

2 чаши вода

Подготовка: Измешајте ги состојките, а потоа ставете ги да се варат неколку минути. Исцедете ја течноста и оставете да се излади. После тоа исплакнете ја устата со течноста.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi