Еве кои органи се оштетуваат кај заболените од Корона вирус!

29 август, 2020
18714_anatomical-2261006_960_720_f


MОЗОК

Во тешки клинички слики, вирусот исто така може да го нападне мозокот и трајно да го оштети. Може да предизвика епи-напади, енцефалитис, губење на свеста.

УШИ

Вирусот може да навлезе во самото внатрешно уво, т.е. орган на Корти. Во тешки форми може да доведе до трајно оштетување.

НОС И ГРЛО

За време на болеста, пациентот го губи чувството за вкус и мирис. И во некои случаи, може да биде првиот показател за инфекција. За среќа, овие штети се привремени.

БЕЛИТЕ ДРОБОВИ

Ја намалува нивната работа, доведува до прекин на дишењето, губење на воздухот … Исто така, може да доведе до формирање на згрутчување на крвта на белите дробови, а во најтешките случаи може целосно да ги уништи.


* СРЦЕ

Ги оштетува срцето и срцевиот мускул, срцевата артерија. Доведува до лошо испумпување на крв во срцето, го намалува крвниот притисок, го намалува пулсот. Главната причина за срцев удар и мозочен удар.

СТОМАК

Понекогаш заразените имаат дијареја и повраќање, што укажува на оштетување на разни делови од гастроинтестиналниот тракт.

БУБРЕЗИ

Предизвикува појава на крв во урината на пациентот, што укажува на оштетување на бубрезите. Кај многу пациенти бубрезите биле целосно нефункционални.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris