Еве неколку совети како да се ослободите од досадните ПОТКОЖНИ ВЛАКНА

8 август, 20200
dreamstime-l-159847733

Многу често поткожните влакна се придружени со црвенило, гној и непријатно чешање. Тие често се појавуваат по депилацијата кога влакната не се извлекуваат со коренот, туку се затегнуваат и кинат, а пубичната област е особено подложна на ова.

Дали имате мали црвени испакнатини на вашата кожа кои изгледаат како мозолчиња на пубичната област? Ако имате, можно е дека тоа се поткожни влакна. Тоа секогаш е непријатно и неочекувано изненадување, а најчесто се случува на лицето, нозете, пазувите или во пределот на бикини зоната.

Поткожните влакна се јавуваат поради бричење премногу близу до површината на кожата, може да има ротација на корените на влакната или поради бричење на влакната во насока спротивна на нивниот раст. За време на наглите движења за време надепилацијата со восок, доаѓа до кинење на влакната, а истото се случува и за време на епилацијата. Луѓето со силни корени на влакната, темна и густа коса и оние со сува кожа и виткана коса се особено подложни на ова.

За некои, тие можат да бидат особено голем проблем, па од време на време ќе се воспалат – но наместо да ги стискате, испробајте некои од поефикасните и многу помалку болни начини за да спречите раст на поткожни влакна.

Како да се спречи го раст на поткожните влакна:

1. Користете производи за тело со гликолна или млечна киселина

Внатрешните влакна можат да се формираат и кога фоликулот на влакната е нарушен од мртви клетки на кожата, што се решава со пилинг на кожата. Направете пилинг во пубичната област, со малку внимание да не нанесувате киселини на мукозните мембрани.

– Пилинзите помагаат да се спречи враснување на влакната со ‘исфрлање’ на мртвите клетки на кожата на нејзината површина. Како и кај проблемите со акните, гликолна киселина разградува мешавина од себум и мртви клетки на кожата кои создаваат бариери на влакната, така што тие можат полесно да стигнат до површината без да се воспали областа.

За потемни типови на кожа, негуваните влакна можат да остават и неестетски пигментациски знаци, но редовната употреба на гликолна киселина (пр. Млеко за тело со гликолна киселина) прави чуда.

2. Направете пилинг на кожата со салицилна киселина

Салицилна киселина не е идеална само за оние кои страдаат од акни, туку е одлична и за спречување на поткожни влакна и лекување на оние кои веќе враснале.

BHA (бета хидрокси киселина), продира подлабоко во порите за да ги отстрани акумулациите на мртва кожа и масло.

– ВНА ја прави кожата попропустлива за „непречен“ раст на косата – забележува Јохана и тие исто така имаат и антиинфламаторни својства, а според Паркер, силните антибактериски својства помагаат и во намалување на ризикот од инфекција.

3. Користете четка за тело или нараквица

Како што старее кожата, станува „помалку ефикасна“ и во процесот на детоксикација и елиминација и природното пролевање слоеви на мртви клетки кои ја затнуваат нејзината површина.

Брза ексфолијација со четка или ексфолирачки ракавица пред секој туш го подобрува прометот на клетките, што значи помалку запушени пори за да можат влакната да растат нормално.

4. Исчистете ги мртвите клетки на кожата со „груб“ (механички) пилинг

За сите оние кои се само за брз туш, грубиот пилинг е идеално решение.

Како и пилинзите со киселини и оние со груби зрна помагаат да се добијат понови и помеки клетки на кожата преку кои влакната лесно може да продрат до површината.

Ако имате вкоренети влакна на бутовите или пределот за бикини, пронајдете пилинг со шеќер кој е понежен на чувствителните делови и користете го еднаш или двапати неделно за да ја забележите вистинската разлика.

5. Инвестирајте во ласерско отстранување на влакна или IPL уред.

Ако поткожните влакна ве вознемируваат многу, а неколку пати сте се обиделе да се ослободите од нив и ништо не помогна, направете ласерско отстранување на влакна – тоа го оштетува фоликулот на влакното во коренот. Тоа е ефикасен, долгорочен метод за да се спречат несаканите влакна, но важно е да се напомене дека само се намалува и се разредува, а не се отстранува трајно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi