Грицките дури можат да ви помогнат да изгубите некој килограм! Следете ги овие упатства и килограмите едноставно ќе се стопат!

30 декември, 2020
kokice

Успехот е загарантиран!

Закуските честопати се голема пречка за слабеење или барем за одржување на линијата. Меѓутоа, ако не можете да се откажете од секојдневното грицкање помеѓу оброците, и сакате да добиете тежина, не би било лошо едноставно да се свртите кон поздрави закуски, што, згора на тоа, може да биде и голем сојузник во слабеењето.

Ако ги вклучите во вашата исхрана како закуска, тие ќе имаат голема стратешка вредност. Ви донесуваме список на ваква храна, како и совети за тоа како треба да ги користите.

Јаболка

Јаболката е богата со растителни влакна и затоа ќе го наполни вашиот стомак и ќе помогне во контролата на грелинот – хормон кој го контролира чувството на глад. Јаболката исто така содржи некои хемикалии кои помагаат во согорувањето на маснотиите.

Сладок компири

Еден сладок компир содржи само 120 калории, а неговите состојки помагаат во регулирање на шеќерот во крвта. Покрај тоа, богат е со растителни влакна кои ќе ве држат сити подолго време.

Чај од нане

Чаша фин чај лесно може да ја замени желбата за чоколадо. Чајот од нане може да ви помогне да се чувствувате сити и со тоа да ја намалите желбата за други (нездрави) закуски.

Грчки јогурт

Грчкиот јогурт е одличен, но внимавајте на додадени шеќери. Една порција грчки јогурт треба да содржи помеѓу 2 и 7 грама шеќер. Исто така, избегнувајте сорти со овошје, чоколадо или мед. Наместо тоа, додадете ги вашите „зачини“ и уживајте во финиот десерт.

Пуканки

Четири чаши пуканки содржат само 120 калории, а со нив добивате многу растителни влакна. Затоа, оваа закуска едноставно ќе ве засити. Бидете внимателни да не користите многу масло!

Чипс од кељ

Наместо да купувате чипс, направете домашна, здрава верзија. Едноставно исечете го кељот, наросете го со маслиново масло и ставете го во рерна. Кога чипсот е подготвен, можете да го прелиете со малку сок од лимета, и ќе добиете убава закуска што речиси и да нема калории. Исто така, кељот е богат со калциум што ќе ви помогне да изгубите тежина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber