Излезе таен британски документ! Корона ќе го опфати целиот свет за време на зимата (ВИДЕО)

30 август, 2020
корона вирус


Извештај на британската влада во кој се објавува „разумно најлошото можно сценарио“ за бројот на загинати поради „Ковид-19“ во текот на зимските месеци.


Тој посочува дека 85.000 би можеле да бидат бројот на жртви на корона вирусот, што Велика Британија ја погоди кога ќе пристигне постуденото време. Но, важно е да се истакне дека ова е „сценарио, а не предвидување“. Научната советодавна група Sage подготви извештај што го гледаше BBC Newsnight за да им помогне на NHS и локалните власти да испланираат напред. Во извештајот се наведува дека училиштата ќе останат отворени. Следењето на вирусот, изолацијата и карантинот ќе бидат 40% ефикасни во стопирањето на ширењето на коронавирусот. Исто така, се наведува дека до ноември „ќе се воспостават мерки на политика за да се намалат контактите помеѓу домаќинствата на половина од нивното нормално ниво пред март 2020 година“.

Според извештајот, може да се очекува овие мерки да останат во сила до март 2021 година.

Во проекцијата се земени во предвид луѓето од кои се очекува да умрат, бидејќи имаат други болести.

Според извештајот во Англија и Велс, би можело да има 81 000 смртни случаи како резултат на Ковид, плус 27.000 повеќе од други причини.

Може да има 2.600 директни смртни случаи од Ковид во Шкотска и 1.900 во Северна Ирска.

Но, има и критики, професорот Карл Хенеган, од универзитетот Оксфорд, рече дека некои претпоставки направени во моделот се „неверојатни“ и дека извештајот претпоставува дека „ништо не научивме од првиот бран на оваа болест“.

Најџел Едвардс, извршен директор на Центарот за истражување на здравјето на Нафилд, рече дека извештајот има „многу широк спектар“ на сценарија кои го прават „доста тешко за луѓето да го прават токму она што треба да го прават“.

Како одговор на извештајот што излегол во петокот, портпарол на владата на Велика Британија рече: „Како одговорна влада, планиравме и продолжуваме да се подготвуваме за широк спектар на сценарија, вклучувајќи разумно сценарио за најлош случај.

– Нашето планирање не е предвидување за тоа што ќе се случи. Одразува одговорна влада која гарантира дека сме подготвени за сите можни ситуации – вели тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris