J.K.Rowling ги повреди чувствата на читателите со нејзината „некоректна“ изјава, па и Редклиф се надоврза

10 јуни, 20200
фефре

Британската писателка Ј. К. Роулинг (54) во ера на универзална политичка коректност ги повреди чувствата на некои нејзини обожаватели велејќи „луѓе кои имаат менструација“. На својот профил на Твитер саркастично се осврна на темата за трансродови луѓе и предизвика мноштво реакции во коментарите.

И додека ’се бореше’ со лутите забелешки од навредените обожаватели, актерот Даниел Редклиф (30), и се спротивстави на нејзината објава, и исто така се приклучи на дискусијата на интернет.

Се надевам дека ова нема да го расипе уживањето на фановите во читањето на нејзините книги. И трансродовите жени се жени. Секоја изјава што ќе се обиде да го побие ова, го брише идентитетот и достоинството на трансродовите луѓе. Ако верувате дека одреден лик е транссексуален, родов или родово неутрален, геј или бисексуалец, тоа е помеѓу вас и книгата што сте ја прочитале и таа врска е света. Никој не може и не може да го промени тоа за вас – напиша актерот, додавајќи дека ова не е кавга со Роулинг, писателот кој стана познат со серија романи за Хари Потер, која беше олицетворена на екранот од Редклиф.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris