Како да ги натерате мажите да учествуваат во домашните обврски?! Еве погледнете како

21 август, 20200
shutterstock-1061755481

Поделбата на домашните работи меѓу паровите честопати води до кавги. Студијата спроведена на универзитетот „Стенфорд“ открила дека дури 69% од жените имаат поголема веројатност да бараат развод затоа што нивните сопружници не ги вршат домашните работи и не се грижат доволно за своите деца. Затоа оние што не сакаат да влезат во тој процент треба навреме да ги завратат ракавите.

Можеби сакаат чисто, но не сакаат да чистат

Според истражувањето на Евростат за 2018 година, 79% од жените во ЕУ готват или прават некаква домашна работа секој ден. Од друга страна, мажите во Хрватска не се прославија во ова истражување. Само 12% од нив помагаат да се одржи домот. Па, како тогаш да ја натераме другата половина да учествува?

Постојат неколку методи …

Ако вашите сопружници би знаеле дека само 20 минути домашни работи неделно го намалуваат стресот, влијаат на менталното здравје, дури и трошат калории и го лачат хормонот на среќа, може да прифатат да чистат. Дознајте подолу како нашите соговорници ги убедија партнерите да ја преземат работата.

Подигне го неговото его

– Во претставата „Мажите се од Марс, жените се од Венера“, беше презентирана тезата дека мажите се практични, горди, конкурентни, сакаат да бидат пофалени и им беше кажано дека се незаменливи, особено кога направиле нешто добро. Една пријателка ме советуваше дека кога ќе му дадам нешто на мојот сопруг како задача, на крајот дефинитивно мора да го пофалам, без разлика дали станува збор за лупење компири или чистење со правосмукалка. Затоа, секогаш му велам на мојот сопруг, – Го направи ова навистина маестрално. Браво! ‘ Тој е задоволен, јас сум задоволна – со смеа вели Маја (35).

Поставете ултиматум

– Му реков на моето момче: ‘Ако сакаш да бидам домаќинка и да имам куќа што е уредна и чиста секој ден, јас ќе си дадам оставка, нема проблем “. Тој веднаш знаеше дека ништо од ова нема да се случи затоа што мојата плата ги покрива нашите комунални услуги и летувањето на Брач. Следниот ден, ме пречекаа со чисти садови, измиени постелнини и полн фрижидер на намирници “- гордо истакнува Дијана (29).

Понекогаш сето тоа е прашање на договор

– Мразам миење садови, а мојот сопруг мрази пеглање. Некако успеавме да се договориме дека јас би го правела она што тој не го сака и обратно. И досега навистина функционира. Веднаш штом ќе види куп валкани садови, тој веднаш се фаќа за работа, а секогаш го чекааат пеглани кошули за состаноци – вели Ивана (39).

Постојат и „играчки“ за мажи

Машката популација е генерално повеќе „загреана“ за нови технолошки играчки, а денешниот пазар е полн со такви. Слична серија на „iRobots“ пристигна и кај нас, а леснотијата на ракување и прифатлива цена за акција ги красат овие модерни роботски правосмукалки. Замислете уред што ви ги чисти подовите без да станете од каучот или дури можете да поставите распоред за чистење каде и да сте, користејќи ја апликацијата „iRobot HOME“.

Звучи како научна фантастика, нели? Со „Roomba e6198“ може да се ослободите од непотребните работни обврски за домаќинството и можете да го искористите максимално вашето време без да ја жртвувате чистотата на домот.

Една од соговорниците го „принудила“ нејзиниот сопруг да учествува повеќе во задолженија за домаќинства, па таа му дала роботски чистач за подови.

– Мојот сопруг е експерт за ИТ. Следат најновите трендови во модерната технологија, од мобилни телефони до беспилотни летала. Па, зошто да не вклучите технологија за чистење во вашиот список на интереси? Тој беше пресреќен затоа што му припадна како играчка на детето. Куќата свети, а тој не ја напушта работата и сите се среќни! – ни кажува Антеа (42).

Дали имате трик како да ја убедите другата половина да посвети малку на чистењето?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi