Како да препознаете напад на мигрена пред да се случи: 6 симптоми кои ве предупредуваат дека доаѓа неподнослива болка!

19 јуни, 20200
migrena

Само препознавањето на првите симптоми може да ни помогне да се подготвиме за болка

Мигрената е вид на силна главоболка која започнува нагло и е една од најчестите хронични заболувања денес.

Иако причините за мигрена се уште не се познати, научно истражување откри симптоми кои можат да се искористат за да се предвиди нејзината појава.

Фази на мигрена

Иако може да варира од личност до личност, мигрената има тенденција да вклучува четири фази: Продромалната фаза, која трае 24-72 часа, не вклучува директна главоболка, но има одредени симптоми кои лесно се препознаваат.

Ова е проследено со фазата на аура, и фазата на болка, и, конечно, постдромската фаза – периодот по престанокот на главоболката.

„Продромалните симптоми можат да варираат од пациент до пациент, но исто така има разлика и од напади до напади на мигрена за истиот пациент“, вели д-р. Сузан Хачинсон, специјалист за мигрена и главоболки.

Првите индикатори

Фазата на пробивање може да вклучува прозевање, промени во расположението, гадење, чувствителност на светлина и звук, како и болка во вратот.

Зголемена желба за храна

Експерт за мигрена, др. Хачинсон посочува дека копнежот кон храна, особено чоколадо, е главниот продромален период.

Поспаност

Активирањето на дел од мозокот познат како хипоталамус исто така може да влијае на проблеми со спиењето.

Според една студија за 2016 година објавена во „Дневник за главоболка и болка“, прекумерната дневна поспаност е поврзана со влошување на симптомите на мигрена.

Болки во вратот

„Оваа болка се чини дека е поврзана со мигрена поради нервните импулси кои се движат напред и назад помеѓу долниот дел на мозокот и горниот ‘рбетен мозок“, вели д-р. Чарлс.

Вознемирен/ Тегоби во желудник

Кај некои луѓе кои страдаат од главоболки, еден од првите показатели дека наскоро ќе се појави мигрена.

Исто така, една студија од 2016 година објавена во списанието “Neurology” покажа дека постои поврзаност помеѓу синдромот на иритирано црево и појавата на мигрена.

Чувствителност на светлина

„Чувствителноста може да биде предизвикана со активирање на окципиталниот лобус, основниот центар на видот“, објаснува Др. Чарлс.

Проблемите со видот обично започнуваат 20 минути до еден час пред главоболката и вклучуваат заоблени линии, блескава светлина , точкаста светина и празни дамки на видното поле.

 Симптоми како мозочен удар

Некои пациенти во втората фаза на аурата може да имаат симптоми кои изгледаат како мозочен удар.

„За време на аурата може да се појави вкочанетост од едната страна на телото или да забележите  дамка пред очите односно поматеност во видот“, вели д-р. Хачинсон.

 „Пациентите може да имаат и други нарушувања во видот, како што се трепкачки светла или треперливи линии, како и трнења  кои минуваат низ телото пропратени со потешкотии во говор и губењето на свеста“.

Овие симптоми се предизвикани од бавното ширење на брановите на абнормална активност што ја преминуваат површината на мозокот, што обично започнува во делот што го регулира видот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris