Како да се спротивставиме на искушението да изневеруваме?

29 декември, 2020
лѕлѕ

Ова мислење е продлабочено од искуствата на почетокот на врската бидејќи паровите се толку фокусирани едни на други што не забележуваат други привлечни луѓе.

Но, оваа фаза на интензивен фокус трае околу шест месеци и исчезнува целосно во текот на следната година. Тоа не е лошо. Тоа само значи дека влеговме во попријатна фаза на романтична љубов во која очекуваме помалку возбуда и поголема удобност на софата. Но, тогаш другите привлечни луѓе повторно стануваат интересни за нас. Невропсихолошките истражувања покажаа дека дури и контакт со очи со привлечни луѓе ги стимулира областите во мозокот одговорни за наградување.

24sata

Истражувањето генерално покажува дека привлечноста на алтернативните партнери се зголемува како што се намалува задоволството од моменталната врска, дури и во оние врски кои дејствуваат многу сериозно. Неверството е основната причина зошто се расипуваат врските.

Што да се прави?
Честопати сме во ситуации кога сакаме или сме принудени да поминуваме повеќе време со луѓе за кои сметаме дека се привлечни. Поминуваме повеќе часови за будење со други луѓе отколку со романтични партнери.

  1. Покажете помалку знаци на привлечност
    Ова всушност значи дека не треба на кој било начин да го искажете фактот дека овој човек ве привлекува, вербално или невербално. Ако не сакате да ја ризикувате вашата врска, не можете да зборувате за тоа како сакате вашите чувства да бидат искрени. Тие сигурно ве привлекуваат и сакате сексуална или романтична врска со нив, но тоа можете да го заштедите за вашите фантазии. Колку и да беше забавно флертувањето, сфатете дека многумина налетаа на тоа.
  1. Користете саморегулација
    Тоа е класична сцена од анимираната серија Симпсонови кога главниот лик Хомер останува во лифтот сам со својата привлечна колешка Минди. Си повторува: „Помисли на нешто што не е секси“ и потоа се обидува да се фокусира на непривлечни сцени.

Неверството е лизгава патека, Препознајте ги сопствените слаби точки и подгответе се однапред. На пример, ако сте свесни дека сте склони кон флерт кога пиете, не излегувајте со привлечни луѓе на пијалок за да славите работни победи. Ако сте склони кон флерт кога патувате или сте далеку од партнерот, препознајте ја својата слабост и спречете ја редовно контактирајќи со партнерот. Иако редовниот контакт со бившата може да ви ја зголеми самодовербата, можеби ќе сакате да повторите романтични моменти. Потоа пронајдете друг извор на самодоверба. Поставете граници и регулирајте ги интеракциите. Може да биде правило да не се дружите со други привлечни луѓе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber