Како една шака бадеми дневно ќе го подобри вашето здравје

17 август, 20200
сдфгдгдф

Ако јадете бадеми секој ден, земате и клучни хранливи материи како што се витамин Е, калциум, магнезиум и калиум, како и протеини и растителни влакна.

Еве што ќе се случи со телото ако вклучите бадеми во вашата диета: 1. Нивото на холестерол ќе се намали

Бадемите се познати како најефикасни кога станува збор за намалување на лошиот холестерол. Ако нивото на холестерол е веќе високо, обидете се да го зголемите внесот на бадеми на 20-30 парчиња на ден.


2. Косата ќе биде посјајна

Бадемите содржат неколку витамини потребни за подобрување на растот на косата и генерално зајакнување на косата. Магнезиумот и цинкот се познати што го стимулираат растот на косата, а витаминот Б дава сјај на косата и долговечност.

3. Ризикот од срцеви заболувања ќе се намали

Бадемите се богати со антиоксиданти, мононезаситени масти, магнезиум и бакар – за кои е познато дека се добри за здравјето на срцето и крвните садови.

4. Формирањето на брчки ќе се намали Бадемите содржат манган кој помага во производството на колаген – протеинот одговорен за тонот на кожата. Исто така, содржи витамин Е, антиоксиданс кој помага во борбата против знаците на стареење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi