Како Ковид 19 влијае на срцето, објаснува кардиолог: „Бидете внимателни во наредните 3 до 6 месеци…“

14 август, 2020
sdfsdfsdf

Милашиновиќ за белградскиот весник изјави дека има многу шпекулации и малку докази за влијанието на вирусот и степенот на напад врз кардиоваскуларниот систем, но забележува дека има десетици студии кои покажуваат промени во срцевиот мускул кои личат на „миокардитис“ (некои извори велат повеќе од 50 проценти на пациенти со ковид 19). „Додека не се дефинира ефектот на овој коронавирус, разумот диктира дека луѓето кои преживеале ковид 19 треба да го задржат секој голем физички напор (што би го забрзал пулсот) за три до шест месеци, како што е пристапот до миокардитис и во случај на непријатност (замор, забрзан или нерамномерен пулс во мирување, непријатност или болка во градите, недостаток на воздух со помал напор), треба да се изврши вонреден кардиолошки преглед “, рече д-р Милашиновиќ.

Having Heart Disease and Getting COVID-19 Is Dangerous

Тој рече дека сегашната пандемија покажа дека во иднина треба да се обрне внимание на состојбата на јавното здравство и истакна дека сега страдале оние региони во светот каде што јавното здравство „систематски било уништено на штета на приватното“. Според овој стручњак, еден од важните елементи во епидемијата, односно после него, е „синдром на посттрауматски стрес“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris